رییس دفتر برنامه ریزی و نظارت اداره کل موزه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت:با توجه به غنای اشیای جمع آوری شده در موزه تاریخ پزشکی بوشهر، این مجموعه بعنوان هفتمین موزه تخصصی دانشگاهی در آسیا به ثبت جهانی می رسد.

 

به گزارش ایرنا، مهدی هداوندخانی روز پنجشنبه در بازدید از موزه تاریخ پزشکی خلیج فارس بوشهر افزود: در این موزه اشیای بسیار غنی و کاملی از شاخه پزشکی با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی و تشکل های غیردولتی در ساختمانی با غنای تاریخی جمع آوری شده است.
وی یادآورشد: با توسعه تکنولوژی و فناوری اطلاعات در موزه تاریخ پزشکی خلیج فارس در بوشهر، مخاطب می تواند به اطلاعات لازم در خصوص علوم پزشکی ایران به ویژه در منطقه خلیج فارس دسترسی پیدا کند.
رییس دفتر برنامه ریزی نظارت اداره کل موزه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ظهارداشت: بوشهر در راه اندازی موزه های بخش خصوصی بسیار خوب عمل کرده و از استانهای موفق کشور در این بخش به شمار می رود.
هداوندخانی گفت: در پنج سال اخیر تعداد موزه های خصوصی از 32 به 105 موزه در سطح کشور افزایش یافته است.
وی افزود: توسعه موزه ها با مشارکت بخش خصوصی از سیاست های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و با این کار بار دولت کم و زمینه تقویت بخش خصوصی فراهم می شود.
این مقام مسئول در میراث فرهنگی اظهار داشت: 2 برابر اشیای تاریخی موجود در میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در دست مردم است و با توسعه موزه های بخش خصوصی زمینه به نمایش گذاشتن این اشیا نیز فراهم می شود.
هداوندخانی اضافه کرد:در زمان حاضر بیش از270 الی 280 موزه تخصصی شامل تاریخ طبیعی، پزشکی و وابسته به نهادها و وزارتخانه های مختلف با هدف برنامه های خود در کشور فعال هستند.
وی یادآورشد: موزه های فعال بعنوان ویترین هر منطقه نقش مهمی در تقویت بحث گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی در جامعه دارند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر نیز گفت: با توجه به ظرفیت های موجود در این استان توسعه و تقویت موزه ها به ویژه در بخش خصوصی از اولویت های این اداره کل است.
ناصر امیرزاده افزود: میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیازمند خلاقیت است و تلاش می شود با استفاده از این ابزار این بخش توسعه یابد.
وی تاکید کرد: هرچند در مدیریت موزه های استان بوشهر اتفاق های خوبی رقم خورده است ولی با توجه به قابلیت های استان همچنان از وضعیت آنها ناراضی هستم و برای ارتقا و پویایی آنها تلاش می شود.
امیرزاده با اشاره به قابلیت های بافت تاریخی بوشهر و نقش آن در کاهش هزینه های دولت گفت: این بافت قابلیت تبدیل به موزه های مختلف را دارد و در همین ارتباط افرادی که طرح موزه داشته باشند مورد حمایت سازمان قرار می گیرند.
وی یادآورشد:موزه چاپ و نشر علوی و موزه فیلم و عکس استان بوشهر در آینده نزدیک افتتاح می شود.
رئیس پژوهشکده علوم زیست پزشکی خلیج فارس بوشهر گفت: با توجه به اینکه بخشی از تاریخ پزشکی ایران در آسیای میانه است تلاش می شود این موزه در بخش بین المللی نیز توسعه یابد.
ایرج نبی پور افزود: بافت قدیم بوشهر با توجه به قابلیت هایی که دارد می تواند بعنوان شهر موزه ها تبدیل شود.
موزه تاریخ پزشکی خلیج فارس در عمارت تاریخی دهدشتی به جا مانده از دوره قاجار در بافت تاریخی بوشهر ایجاد شده است و در آن تجهیزات و ست‌های جراحی، دندانپزشکی، دامپزشکی، گیاهان دارویی خلیج فارس، جانواران گوناگون، مدارک و لباس های فارغ التحصیلان پزشکی استان، کتابهای درسی پزشکی قدیم و تنوع بالایی از فعالیت‌های پزشکی قدیم در استان بوشهر به نمایش گذاشته شده است.
درموزه تاریخ پزشکی خلیج فارس بوشهر روش‌های طبابت از دوران باستان تا روش مدرن ارائه شده است.
موزه تاریخ پزشکی خلیج فارس بوشهر دومین موزه تاریخ پزشکی ایران است.

 

 

منبع: ایرنا

http://www.irna.ir/fa/News/82989524