تصاویر قدیمی از کاخ مروارید (شمس) نشان می دهد که این کاخ در سال های دهه ۶۰ و ۷۰ وضعیت پایدارتری نسبت به این روزها داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، کاخ مروارید یا کاخ محل اقامت شمس در شهرستان مهرشهر کرج یکی از مهم ترین کاخ های استان البرز است که توسط سازمان میراث فرهنگی به ثبت ملی رسید.

2928865

 

این کاخ در بین سال‌های ۴۵ تا ۴۷ توسط موسسه‌ «رایت» طراحی و با نظارت «ویلیام کیس» ساخته شده و به بهره‌برداری رسید. این بنا محل سکونت شمس پهلوی و خانواده‌ او تا سال ۱۳۵۷ بود.

 

2928864

 

بر اساس رای دادگاه در هفتم اردیبهشت ۱۳۹۳؛ ۳۰ درصد یعنی ۲۷ هکتار از مجموعه‌ کاخ مروارید به اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز واگذار شد تا آن را مرمت و سامان‌دهی کند اما سند فضای سبز آن به نام میراث فرهنگی نشد.

 

2928861

 

اکنون چهارسال از آن زمان می گذرد و مسئولان سازمان میراث فرهنگی و اداره کل میراث فرهنگی استان البرز اعلام می کنند که چیزی حدود ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای مرمت آن نیاز است تا بتوان این کاخ را به شکل اولیه مرمت کرده و درهای آن را به روی مردم باز کرد.  هر از گاهی در این کاخ برنامه های فرهنگی و نمایشگاهی برپا می شود و در حال حاضر سقف این کاخ در حال مرمت است.

 

2928862

این گزارش نگاهی به وضعیت کاخ مروارید در دو دوره زمانی دهه ۶۰ و ۷۰ دارد زمانی که هنوز این کاخ سالم بود اما تنها با گذشت چند سال به روزی افتاده که امکان مرمت آن میلیاردها تومان اعتبار نیاز دارد.

 

2928860

 

این کاخ در اواخر دهه ۴۰ در محوطه ای حدود ۱۷۰ هکتار با تپه های ملایم در کنار دریاچه مصنوعی کوچکی ساخته شده است.

 

2928859

 

مشخصه پیکره بیرونی این بنا دوگنبد بتنی است که با هم تلفیق شده اند و نورگیر وسیعی که کل سقف را پوشش می دهد به علاوه یک بخش حلزونی شکل که در بالای اتاق اختصاصی شمس تعبیه شده است.

 

2928858

 

سازه بتنی کاخ با نوعی پلاستر مخصوص پوشیده شهد و از داخل با سنگ و پارچه و مصالح شفاف تزئین شده است.

دفتر کار اتاق های تشریفات، نشیمن و نهارخوری خانوادگی و خواب ها به طور متوالی گرداگرد فضای وسیع مرکزی قرار گرفته اند و ورود به ر یک از آنها از طریق یک راهروی شیب دار انجام می شود .

 

2928857

 

به طور کلی در زیر این گنبد پذیرایی، استخر، سینما و ورودی قرار گرفته اند فضاها در ترازهای متعدد که دسترسی به آنها از جهات مختلف با رمپ و پله مسیر می شود منظور شده اند.

 

2928856

 

الگوهایی که نشانگر مفهوم در و شمس هستند به دفعات به چشم می خورند و بیشتر نقوش و الگوهای به کار رفته در طراحی اثاثیه لوسترها و چراغ های سقفی و دیواری، از دایره ناشی شده اند.

حتی کف سازی و نورپردازی محوطه اطراف کاخ با همان ایده های مشابه و هماهنگ طراحی شده اند.

استفاده های متعدد و متنوع از پلکسی گلاس در ضخامتها و اشکال متفاوت به عنوان ماده ای که نور را از خود عبور می دهد بدون قابلیت شکنندگی ویژگی های طراحی داخلی در این کاخ شمرده می شود.

 

 

منبع: خبرگزاری مهر