بوم گردی نوعی مسافرت پایدار و بی‌ضرر در طبیعت است که به‌جای افزایش فشار و بهره‌برداری از منابع طبیعی، از محیط‌زیست بومی حمایت می‌کند و کمترین اثر از مسافر در محیط زیست باقی می‌‌ماند.

 

تعاریف متعددی از این واژه وجود دارد، اما مقبول‌ترین تعریف را اتحادیه‌ی بین‌المللی حفاظت از طبیعت ارائه داده است: سفر مسئولانه و دوستدار محیط‌ زیست، به‌منظور لذت بردن و قدردانی از طبیعت که باعث حفظ منابع طبیعی می‌شود، اثر اندکی از مسافر در طبیعت باقی می‌ماند و همچنین برای فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی مردم بومی سودمند است.

با خرید صنایع‌دستی محلی و کمک به مردم بومی می‌توان به یک بوم‌ گرد تبدیل شد. تا زمانی که شرایط زیر مهیا باشد می‌توان گفت بوم گردی شما سفری موفق بوده‌ است:

۱. آگاهی فرهنگی و محیط زیستی
اولین قدم برای انجام هر فعالیتی این است که بدانید چطور باید انجام شود.

به حداقل رساندن تأثیرتان در طبیعت: سعی کنید تا جای ممکن قطار را جایگزین هواپیما کنید. به‌جای رانندگی از دوچرخه و وسایل حمل‌و‌نقل عمومی استفاده یا پیاده‌روی کنید. به منابع طبیعی و بومی احترام بگذارید و آنها را هدر ندهید.

 

boomgardi 5

۲. تجربه‌ای مثبت برای گردشگران و بومیان برجای بگذارید
معمولا درباره‌ی احترام به گردشگران صحبت می‌شود، در‌حالی‌که مورد دوم نادیده گرفته شده است. به مردم محلی، جامعه‌ و ارزش‌هایشان احترام بگذارید و حمایت‌شان کنید.

 

boomgardi 2

 

۳. مزایای مالی سفرتان باید مستقیما برای حفظ منابع طبیعی هزینه شود
اگر واقعا بوم گردی کنید، بیشتر پولی که خرج می‌شود صرف حفاظت از منابع طبیعی خواهد شد.

 

boomgardi 1

 

۴. برای توانمند‌سازی مردم محلی پول خرج کنید
خرید از محصولات باکیفیت و اصیل محلی موجب حمایت از مردم بومی خواهد شد. به‌این‌ترتیب، آنها سود بیشتری نسبت به گردشگری پرجمعیت به‌دست خواهند آورد؛ با اینکه تعداد گردشگران بوم گردی کمتر است.

 

boomgardi 65

 

۵. افزایش حساسیت نسبت به شرایط سیاسی، اجتماعی و محیط‌ زیستی کشور میزبان
این مورد سخت‌ترین شرط بوم گردی است. گاهی نه‌تنها انجامش بلکه حتی درک شرایط میزبان نیز دشوار است.

 

بوم گردی و سبز‌شویی

 

سرعت رواج بوم گردی به‌عنوان یکی از اشکال گردشگری بسیار بالا است و درحال‌حاضر سالانه ۱۰ الی ۱۵ درصد در سراسر جهان رشد داشته است. متأسفانه این میزان پیشرفت پیامدهای ناگواری نیز در پی دارد. یکی از این پیامدها رواج سبزشویی است. به این معنی که برخی با ظاهر دوستدار محیط‌ زیست و در قالب بوم گردی به طبیعت خسارت وارد می‌کنند.

برخی افراد هرگونه سفر به طبیعت را با بوم گردی اشتباه می‌گیرند. اینکه شما به دل طبیعت می‌روید به این معنی نیست که کار درستی انجام می‌دهید، اتفاقا تأثیر شما اغلب منفی و ویرانگر است. سفرهای ماجراجویی و سفر به جنگل سازگار با محیط‌ زیست نیستند، بنابراین آنها را با بوم گردی اشتباه نگیرید. بسیاری از آژانس‌های گردشگری این سفرها را با واژه‌های مد روز مانند «سفر سبز» یا «سازگار با محیط‌ زیست» تلفیق می‌کنند که نمونه‌ی واضحی از سبزشویی و دو‌رویی با طبیعت است.

بنابراین چگونه می‌توان فهمید سفری که به شما پیشنهاد می‌دهند، دوستدار محیط‌ زیست هست یا نه؟ به‌شرط اول رجوع کنید: آگاهی! اگر این مسافرت شامل پیاده‌روی در جنگل می‌شود، آیا این فعالیت به طبیعت و مردم بومی کمک می‌کند؟ اگر به شما گفته شده پول‌تان را صرف حمایت از منابع طبیعی و بومیان می‌کنند، بپرسید چند درصدش را اختصاص می‌دهند. یک درصد؟ ۱۰ درصد؟ ۷۰ درصد؟ برای اینکه بفهمید به بوم گردی می‌روید یا نه سؤال‌هایی این‌چنینی بپرسید.

 

به‌یاد داشته باشید بوم گردی با سه هدف انجام می‌شود:

سلامت محیط‌ زیست بومی؛
رفاه مردم محلی؛
کسب تجربه‌ای باکیفیت از گردشگری

بوم گردی راهی است برای ایجاد تفاوتی عظیم؛ فعالیتی که باید امید داشت مردم بیشتر انجام دهند.

 

منبع: سایت چطور
yon.ir/V3vLh