زندگی در شهرهای شلوغ و پر از ترافیک در کنار حجم زیادی از آلودگی ها برای تعداد زیادی از انسان ها عادی شده است. اما شاید بد نباشد لااقل برای مدتی کوتاه هم که شده دل از زندگی شهری بُریده و راهی طبیعت شویم و با چادر زدن و گذراندن ساعاتی آرامش بخش، کمی به معنای حقیقی زندگی نزدیک شویم و آن را با تمام وجود لمس کنیم! چادر زدن در طبیعت و یا هر فضای سبز دیگری می تواند تجربه های زیادی را برای شما به همراه داشته باشد که البته از طرفی مشکلات متعددی را ماندن در طبیعت هم می تواند برای شما ارمغان بیاورد که اصلا جای نگرانی نیست و اگر در ادامه این مطلب را با ما همراهی کنید، به نکاتی کاملا کاربردی برای رفع این قبیل مشکلات مرتبط با کمپ زدن در طبیعت، دست خواهید یافت!

چادر زدن و انواع آن

کمپ نام مکانی است که برای استراحت و اقامت طبیعت گردان، کوهنوردان و سایر افراد علاقه مند به گشت و گذار در اقلیم های طبیعی ساخته می شود. در تعداد بیشماری از این کمپ زدن در طبیعت خانه های پیش ساخته ای برای اجاره به شما تعبیه شده است و در برخی دیگر نیز تنها فضایی برای چادر زدن در اختیار شما و سایر همراهانتان قرار داده می شود که در این صورت باید به فکر برپایی چادری باشید که دسته کم برای شما بیش از یک شبانه روز دوام داشته باشد! زدن چادر مستحکم همچون داشتن یک خانه مقاوم در مقابل شرایط نامناسب جوی می باشد و این اجازه را شما می دهد که به عنوان یک مسافر به راحتی و با اطمینان تام در آن سر به بالین گذاشته و کمی استراحت کنید؛ چادر زدن در طبیعت ایمن به رعایت یک سری نکات کاربردی منتهی می شود که ما قطعا در ادامه این مطلب به آن ها اشاره خواهیم داشت اما پیش از پرداختن به این نکات بهتر است شما را با انواع مختلفی از چادرها آشنا نماییم. چادرها بسته به استفاده و نوع مکانی که باید در آن به کار بیایند به 3 نوع کلی چادرهای کوهنوردی، دیواره نوردی (صخره نوردی) و چادر مسافرتی یا کمپینگی تقسیم می شوند که در این میان دو نوع اول یعنی چادرهای مخصوص کوهنوردی و صخره نوردی کاملا تخصصی و حرفه می باشند و عموم مردم نیز از آن ها برای خود استفاده نمی کنند و در مقابل از چادرهای کمپینگی که مناسب دورهمی های دوستانه و خانوادگی می باشد برای این منظور و برای ماندن در طبیعت بهره می گیرند.

تهیه و خرید یک سرپناه مسارفتی و یا کمپینگی نیز نیاز به دقت و رعایت یک سری موارد از قبیل جنس پارچه، ظرفیت چادر، ارتفاع داخلی آن و دیگر موارد اینچنینی دارد که اتفاقا در این خصوص نیز اگر تا انتها با ما همراهی کنید، می توانید به خوبی از فاکتورهای حائز اهمیت برای تهیه یک چادر مسارفتی و کمپینگی ایده آل نیز اطلاعاتی را بدست آورید. چادرهای مسافرتی برای کمپ زدن در طبیعت در دنیای امروز ما در انواع و اقسام رنگ ها و مدل ها طراحی و تولید شده اند که تنها شما به عنوان یک فرد خریدار باید با توجه به خصوصیات مسافرتی تان نظیر اینکه با خود کم وسایل حمل می کند در سفر و یا زیاد، معمولا با چند نفر برنامه مسافرتی تنظیم می کنید و نقاط مکانی که قصد عازم شدن به آن را کرده اید چجوری می باشد؛ گرمسیر است یا سردسیر از جمله مواردی است که باید به آن به قدر لازم توجه داشته باشید!مثلا بهتر است همیشه به دنبال یک سرپناه مسافرتی باشید که از خاصیت ضد آب بودن برخوردار است و می تواند به خوبی زیر رگبارهای شدید بارانی، سر پناهی مناسب برای شما باشد؛ البته فراموش نکنید که در دنیای چادرهای کمپینگی و غیر کمپینگی، قیمت آن ها نیز بسیار مهم است و به قول گفتنی هر چقدر پول بدهید همانقدر آش خواهید خورد! فارغ از مسائل خریدن یک چادر خوب و مناسب، چادر زدن درست نیز می تواند تا حد زیادی کم و کاستی های ذاتی چادر شما را جبران کند! همیشه یادتان باشد در صدد انتخاب بهترین نقطه مکانی برای چادر زدن در طبیعت باشید. اگر گروهی سفر می کنید حتما چادرهای خود را به شکل دایره ای و یا نیم دایره ای برپا کنید تا اینطوری هم از سطح امنیت بیشتری همگی برخوردار گردید و هم پل ارتباطی نزدیکی در صورت تمایل با یکدیگر داشته باشید! حواستان باشد اگر پیش بینی کردید که شرایط به نوعی است که با بارش زیادی رو به رو خواهید شد، حتما دور آن ها را مثل یک خندق با عمقی کم بکنید و کاری کنید که آب از دور و بر چادر مسافرتی شما به داخل مسیری که برای آن ایجاد کرده اید؛ برود تا اینجوری حتی اگر جنس محصولی که خریداری نموده اید هم خوب نیست، از خیس شدن آن به شدت جلوگیری کرده باشید!

نکاتی در خصوص تهیه و خرید یک چادر مسافرتی ایده آل

چادر مسافرتی یا همان سرپناه های کمپینگی در حال حاضر از تنوع بسیار بالایی در تمامی ساختار خود از جنس پارچه به کار رفته در آن گرفته تا سازه های درونی و نوع طراحی های مختلف، برخوردار می باشند که بهتر است برای انتخابی درست از میان این همه تنوع به مواردی از قبیل:
1- ظرفیت چادرها: این که شما مثلا یک خانواده 4 نفره باشید و بخواهید برای گشت و گذارهای بیرون شهری و مسافرتی خود از یک چادر مسافرتی 4 نفره استفاده کنید، کاملا اشتباه است! چادرها متناسب با ظرفیتی که برای آن ها تعریف می شود دارای ابعاد مختلفی می باشند و یک چادر 4 نفره هیچ وقت مناسب استفاده برای یک جمع 5 نفره و یا حتی 4 نفره با یک بچه کوچک نخواهد بود؛ در همه جای دنیا اغلب کسانی که قصد مسافرت دارند با خود تجهیزات زیادی را همراه می کنند که این مسئله در کشورهایی مثل کشور ما ایران بسیار جدی تر اتفاق می افتد.مردم ما به هنگام سفر شاید واقعا بتوان گفت به اندازه یک نفر با خود وسایل اضافه و احتیاطی حمل می کنند و به خاطر همین همیشه توصیه می شود برای خرید چادر با در نظر گرفتن جمعیت درون خانوادگی خود، یک نفر بیشتر را هم برای بودن در چادر مسافرتی تان برای چادر زدن در طبیعت در نظر بگیرید تا اینجوری هم برای خوابیدن در آن دچار مشکل نشوید و هم بتوانید در فضایی بیشتر و با نظم و ترتیب دقیق تری وسایل کمپینگی خودتان را در داخل آن قرار دهید.ظرفیت چادرها

2- ارتفاع بیشتر: همیشه سعی کنید برای کمپ زدن در طبیعت چادری هزینه کنید که در کنار تمام قابلیت های خود، دارای ارتفاع زیادی هم باشد تا هم به راحتی بتوان به داخل آن وارد و از آن خارج شد و هم در صورت تعویض لباس در فضای داخلی آن به مشکلی برنخورد! فراموش نکنید ارتفاع کم چادرها هنگام چادر زدن در طبیعت اغلب سبب نارضایتی از سفرها نیز شده است!

3- دو لایه بودن پوشش بیرونی چادرها: توجه داشته باشید برای ماندن در طبیعت بهره مندی از خاصیت ضد آب بودن در چادرها خوب هست اما عالی نیست چرا که در صورت تماس با سطح خیس آنان، میزان آب موجود بر روی پارچه آن به داخل نفوذ کرده و سبب خیس شدن فضای داخلی آن می گردد! اما اگر مصحول مسافرتی شما از جنس دو لایه ای برخوردار باشد، هیچگاه این اتفاق نمی افتد زیرا فضایی میان لایه های اول و دوم پوشش خارجی چنین چادرهایی در نظر گرفته شده است که هم مانعی است برای نفوذ آب به داخل و هم فضایی است برای عبور و مرور هوا به جهت خشک کردن محیط پیرامونی چادر شما.

خریدار چادرهای برند باشید

هیچ وقت برندهای فعال در عرصه های تولیدی کاری بر خلاف میل شما و خدشه دار کردن میزان اعتماد شما نسبت خودشان انجام نمی دهند و در تمام مدت سعی دارند تا با تولید یک محصول با کیفیت که شاید کمی هم گران تر از سایر محصولات هم رده باشد، بهترین لحظات را برای شما بوجود آورند! منتها گاهی دیده شده است که چادرهای برندهای معتبر و خوش نام جهانی نیز گاهی با کم و کاستی هایی نظیر دوخت های نامطمئن، درزهای باز و زیپ و چسب های مشکل دار همراه بوده اند که بهتر است به هنگام تهیه و خرید یک چادر مسافرتی و کمپینگی از آنان، به این نکات هم اندک توجهی داشته باشید!چادر برند

چند نکته برای حفظ و نگهداری بیشتر چادرها

1- تمامی محصولات این چنین در دنیا از جنس پارچه ای طراحی و تولید می شوند تا هم از نظر بصری بسیار زیبا به چشم بیایند و هم برای جا به جایی و حمل و نقل، سبک و ایده آل باشند؛ محصولات مناسب کوهنوردی برای کمپ زدن در طبیعت اغلب از مقاومت بیشتری نسبت به سایر چادرهای کمپینگی و همچنین چادرهای مسافرتی در برابر اجسام تیز و بُران برخوردار می باشد که البته همیشه توصیه می شود از سرپناه دوست داشتنی خودتان به نحوه احسن مراقبت کنید تا دچار پارگی نشود. برای این کار بهتر است همیشه به هنگام جمع کردن و بسته بندی چادرها، گیره های فلزی و تیرک های آن را از اصل محصول جدا کرده و به جای قرار دادن آن ها که بسیاری از مردم همین کار را می کنند، آن ها را در کنار کاور مخصوص آن قرار دهید تا سبب ایجاد برش هایی ریز و درشت در محصول خریداری شده شما نشوند! همچنین بهتر است هیچگاه از چادرها در زیر سایر بارهای سنگین و روی باربند خودرو شخصی تان نیز استفاده نکنید تا از عمر و دوام بیشتری برای شما داشته باشد.

2- ماندن در طبیعت به همراه چادرهایی که در حالت خیس جمع شوند، حتما خیلی زود هم از بین خواهند رفت! یادتان باشد همیشه باید صبر کنید تا چادرها خشک شوند و سپس آن ها را جمع و در کاور مخصوص به خود قرار دهید و اگر روزی از یک چادر در آب و هوای بارانی استفاده کردید و فرصتی برای خشک کردن آن نداشتید، حتما در اولین فرصت آن را از کاوِرش خارج نموده و اجازه دهید که رطوبت جذب شده به خود را به تدریج خارج کرده و خشک شود تا اجزای داخلی آن از بین نروند!

چادر را خیس جمع نکنید

3- شاید کمی عجیب باشد اما طبق نوشته های بسیار از سوی کمپانی های بزرگ تولید کننده این قبیل سرپناه های مسافرتی و کوهنوردی و غیره، هر چه سعی کنید قسمت کفی چادر شما از زمین فاصله داشته باشد و با آن تماس کمتری پیدا کند، در اصل گام بسیار بزرگی برای حفظ و نگهداری چادر خودتان برداشته اید؛ برای این کار بهتر است از زیراندازهای مخصوص چادر که از ضخامت مطلوبی برخوردار هستند و اغلب نیز عایق رطوبتی به حساب می آید، استفاده کنید و چادرتان را بر روی آن دایر نمایید.

4- برای ماندن در طبیعت برای بستن چادرها همیشه باید بندها و گیره های جانبی آن را به اندازه کافی کشیده و یا فشار دهید زیرا بسیار دیده شده است که در هنگام نصب بسیاری از بند چادرها بریده و پوشش رویی چادر نیز به دلیل فشار زیاد گیره ها پاره و نابود شده است در برخی نقاط آن! البته این را هم بد نیست بدانید که کشیدن بیش از حد چادر و باز نمودن فضای داخلی آن در حالت فشرده نیز می تواند به راحتی محصول مورد علاقه شما را نابود سازد.

5- همیشه یادتان باید برای باز و بسته کردن چادرها در چادر زدن در طبیعت، خصوصا نوع هایی که برای این منظور دارای زیپ هستند باید از هر دو دست خود استفاده کنید و بدون کوچکترین فشاری به زیپ ها و کشیدن آن ها تحت زوایایی خارجی، در صدد باز نمودن آن ها برآیید.

6- حواستان باشد در هنگام بسته بندی و جمع کردن چادرها هنگام کمپ زدن در طبیعت ، تمامی وسایل جانبی آن همچون گیره ها و طناب ها و غیره را بسیار منظم و دقیق جمع کرده و از پخش و پلا شدن آنان در محیط جلوگیری کنید تا خدایی نا کرده نه گم شوند و نه زیر پای کسی رفته و کج و کوله گردند. یادتان باشد شما از این تجهیزات تا سالهای سال قصد استفاده و بهره گیری کردن را خواهید داشت. البته ناگفته نماند که شمارش گیره ها و تیرک های چادر نیز در این مرحله بسیار حائز اهمیت می باشد.

7- از دیگر کارهای مراقبتی در هنگام کمپ زدن در طبیعت از چادرها، عدم شستشوی آنان با مواد شیمیایی و نفتی می باشد که واقعا سبب وارد شدن آسیب های جدی به پیکر آن ها می شود. از طرفی هم برای ماندن در طبیعت یادتان باشد اگر قصد سفر به طبیعت و یک محیط باز را دارید، حتما آتش مورد نظر خودتان را با فاصله زیادی از آن قرار دهید تا خدایی نکرده با وزش بادی ناگهانی، سرپناه ایده آل شما دچار احتراق نشود و حتی در معرض سیاهی ناشی از دود آن نیز قرار نگیرید.

8- و نکته آخر در این قسمت که آن ترمیم و درست کردن هر گونه پارگی و عیب و نقصی در این نوع از سرپناه های مسافرتی پیش از بزرگ شدن آن می باشد. در تلاش باشید اگر در کمپینگ این هفته سرپناه شما دچار سوراخی شده است، تا کمپینگ نوبت بعدی آن را ترمیم و قسمت سوراخ شده را بطور کلی برای ماندن در طبیعت درست نمایید.

توصیه هایی برای چادر زدن

پیش از پرداختن به این چند توصیه کوچک باید خاطر نشان کرد اگر بصورت گروهی سفر می کنید و تعداد چادرهایتان برای چادر زدن در طبیعت هم زیاد است، به یاد داشته باشید که آرایش چادر زنی به شکل دایره ای بهترین راه حل برای کسب لذتی بیشتر در طول سفر می باشد. البته این کار حتما نیاز به محیطی باز و هموار دارد اما با این کار لااقل هم می توانید از یک آتش بزرگ مرکزی برای گرم شدن خود بهره مند شوید و هم به راحتی از چادرهای خودتان محافظت کنید و در صورت بروز مشکلی به سادگی دیگر همراهانتان را مطلع سازید. حال بهتر است به توصیه هایی مثبت در جهت زدن یک سرپناه ایده آل بپردازیم که عبارتند از:
در محیط هایی که پوشش درختی زیاد است و اغلب آنان با توجه به تنه تنومندی که دارند احتمالا بسیار کهن سال می باشند، باید به دنبال نقطه مکانی خالی از درخت باشید و محصول خودتان را در آن نقطه برپا نمایید.
در مناطقی که احتمال سقوط بهمن وجود دارد، تقریبا چادر زدن یک ریسک فوق العاده بزرگ محسوب می شود.
از چادر زدن در مکان های ارتفاع دار همچون قله ها و تپه ها و دیگر موارد اینچنینی جدا خودداری کنید چرا که هم خطر مواجه به باد و طوفان شما را تهدید می کند و هم خطر برخورد صاعقه!
از زدن چادر در محیط های نزدیک به فاضلاب و سطل های زباله خودداری کنید.
برای چادر زدن همیشه به دنبال مکانی خشک و کم رطوبت (نم هم حتی نداشته باشد!) باشید در محیط های گِلی و سنگلاخی به هیچ عنوان چادر نزنید.
حواستان باشد بر روی زمینی که قصد چادر زدن در آن را کرده اید، خانه و سوراخی برای زندگی حیوانات وجود نداشته باشد از جمله مورچه ها.

نکات ایمنی

از نظر بصری در مکان های امن که از خطرات انسانی و غیر انسانی به مراتب کمتری برخوردار می باشد، برای چادر زدن در طبیعت بهره گیری نمایید.
زمینی که آن را برای ماندن در طبیعت مناسب تصور کرده اید، باید سفت باشد و سست نباشد تا بتوانید میخ های نگهدارنده چادر را محکم به داخل آن فرو نمایید.شیب قطعه زمینی که برای چادر زدن انتخاب نموده اید، نباید بیشتر از 10 درجه باشد!به یاد داشته باشید چادر شما نباید در کنار تیرهای چراغ برق ترانس دار و همچنین ساختمان های بلند، زده شود.حواستان باشد ماندن در طبیعت و یا در کنار رودخانه ها و مسیرهای آبی قشنگ هست اما خطر رو به رو شدن به سیل و سیلاب را نیز قطعا به همراه خود، خواهد داشت.حتما این را به خاطر خود بسپارید که پوشش چادرها کاملا اشتعال پذیر بوده و تنها کافی است در مجاورت یک شعله کوچک قرار بگیرد تا تمام و کمال بسوزد و از بین برود! پس از روشن کردن وسایل گرمایشی و روشنایی خطرناک در داخل آن خصوص آن هایی که همراه با خارج شدن گازهای سمی هستند، واقعا پرهیز کنید.

این نکات را حتما رعایت کنید

هنگام ماندن در طبیعت بدانید که از انتخاب و چادر زدن در کنار چاه به شدت اجتناب کنید. خصوصا چاه های بزرگ.
از باز گذاشتن درب در تمام مدت خودداری کنید زیرا با این کار هم سبب خارج شدن گرمای داخلی آن می شود و هم این اجازه را به سایرین و حتی حشرات و موجودات موزی و نیش دار می دهید که وارد حریم چادر شما شوند.
همیشه این نکته را که نباید این دسته از محصولات مسافرتی و کمپینگی خیس برای ماندن در طبیعت را جمع و بسته بندی نمود را با خودتان مرور کنید تا کمتر دچار این اشتباه بزرگ بشوید زیرا خیسی و رطوبت خارج نشده در آن، سبب پوسیدگی چادر از داخل می گردد!
برای جمع کردن چادر هنگام کمپ زدن در طبیعت، همیشه گیره ها و میخ های نگهدارنده آن را که تیز هستند و احتمال می رود سبب ایجاد پارگی و سوراخ در بدنه چادر شوند را جدا نموده و آن ها را بجای قرار دادن در داخل چادر و سپس جمع کردن آن، کاملا متمایز از آن قرار دهید. در ضمن این را هم بدانید در صورتی مشاهده هر نوع پارگی می توانید از چسب پنچری خودرو برای ترمیم و درست نمودن آن استفاده نمایید.
طبق قوانین بسیاری از کشورها از جمله کشور خودمان ایران چادر زدن در طبیعت تمامی روزهای سال در پارک ها و دیگر اماکن عمومی شهر ممنوع و جرم به حساب می آید مگر در تعطیلاتی همچون عید باستانی نوروز که تقریبا در تمامی شهرهای توریستی و گردشگری ما شاهد برپایی چادرهای مسافرتی متنوعی در رنگ های گوناگون خواهیم بود.
و آخرین توصیه برای ایجاد یک سرپناه ایده آل که در وهله اول انتخاب یک مکان مناسب به دور از خطرهای احتمالی، هموار و خشک می باشد و در وهله دوم، رعایت نکات ساخت آن طبق دستورالعمل راهنما می باشد.

نکاتی مهم برای چادر زدن در اقلیم های طبیعی

اگر قصد چادر زدن در طبیعت و در کنار رود و یا دیگر مسیرهای پرتلاطم را کرده کاید، حتما از بابت مسائل ایمنی خیال خود را راحت کنید و حواست باشد گاه بر اثر شدت جریان آب، رودخانه می تواند سنگ هایی را به سمت چادر شما پرتاب کند. علاوه بر این اغلب در محیط های طبیعی به دلیل ازدیاد جانوران و حشرات موزی حتی بستن دائمی درب چادر نیز نمی توان خیلی موثر باشد و از این رو بهتر است خیلی راحت (برهنه) در چادر خود، نگردید! اگر تصمیم به برپایی یک سرپناه مناسب هنگام کمپ زدن در طبیعت در یک محیط جنگلی با تعداد بیشماری درخت کردید، حتما این دو نکته را مد نظر قرار دهید که درختان در شب هنگام شروع به تولید دی اکسید کردن در محیط پیرامون خود می کنند و این ممکن است سبب ایجاد مسمومیت های خفیف و شدید در شما گردد؛ پس سعی کنید دسته کم در مکانی از جنگل چادر بزنید که درختان کمتری دور و بر شما قرار گرفته باشند. جدای از آن بایستی آمادگی سقوط اشیائی از بالای آن ها را نیز داشته باشید که ممکن است هر لحظه بر روی چادر شما فرود بیاید. لازم به ذکر است اغلب کسانی که اهل مسافرت و کمپینگ و یا ماندن در طبیعت هستند همیشه از وجود حشرات موزی و گزنه ناراضی هستند که البته در حال حاضر مواد شیمیایی زیادی در قالب دارو وجود دارد که شما می توانید بر روی پوست خود قدری از آن را مالیده و با خیالی راحت سر به بالین بگذارید خصوصا در شب هنگام، متاسفانه بارها دیده شده است که برخی از دوستان بجای استفاده از این چنین مواد راه گشا از سوخت هایی مثل بنزین و دیگر سم های صنعتی استفاده می کنند که حتی اگر شما در محیط شهری هم از آن استفاده کنید، باز برای چرخه طبیعت و محیط زیست خطرآفرین خواهد بود چه برسد به یک اقلیم طبیعتی بکر همچون جنگل ها!

کلام آخر

رفتن به سفر و شرکت در یک کمپینگ گروهی و یا کمپ زدن در طبیعت و یا انفرادی گاهی بهترین کار ممکنه برای ایجاد یک تغییر و تحولی عظیم در انسان می باشد. چادر خریدن حساسیت های خاص خودش را دارد؛ نگهداری و حفظ آن اصول مشخصی را دارد و ایجاد و برپا نمودن آن نیز نیاز به کمی صبر و حوصله در کنار رعایت نکات ایمنی برای نصب چادر دارد؛ ما در طول این مطلب سعی کرده ایم تا حد امکان و به شکل کاملا ساده و روان این فاکتورهای حائز اهمیت و مرتبط با زدن چادر را برایتان معرفی نماییم تا شما بتوانید هم یک چادر مناسب تفریح خود را انتخاب کنید و هم بتوانید هنگام نصل آن، بهترین موارد را در نظر داشته باشید. تنها چند نکته کوچک اما راهنما کننده می ماند برای کسانی که با چادر خیلی سر و کار ندارند؛ یادتان باشد همانطور که گفتیم پوشش چادرها اغلب از پارچه های قابل اشتعال بوده و تنها کافی است به اشتباه سهوی و یا عمدی، آتش و یا منبع حرارتی زیادی را در داخل ٱن به پا کنید تا سبب به احتراق کشیدن آن گردید. برای جلوگیری از رخ دادن چینن حوادثی، بهتر است حتی اگر در سردترین روزهای سال هم هستید، حتما برای پختن غذا به محیط خارج از سرپناه خود بروید. برای گرم کردن خودتان از لباس های گرم و کیسه خواب یا همچنین کیسه آبگرم استفاده کنید و به هیچ عنوان، تکرار می کنیم به هیچ عنوان از ایجاد کردن آتش برای ماندن در طبیعت حتی در یک منقل کوچک هم در داخل چادر، دوری کنید. در ضمن برای روشنایی چادرتان نیز بهتر است از وسیله های باتری خور بهره گیری نمایید. نکته بعدی این است که حتما مطابق با تعداد نفراتی که هستید از چادرهای مناسب با ظرفیت معین استفاده کنید و به زور در داخل یک چادر 2 نفره، پنج و یا شش نفر را جای ندهید که در دراز مدت سبب خرابی چادر شما هنگام کمپ زدن در طبیعت خواهد شد!

 

منبع: سایت همگردی