clear

تور تاریخی و فرهنگی- پاییز97

تور عقدا، فهرج و یزد

نوع تور: تورهای چند روزه
قیمت: 590,000 تومان
تاریخ حرکت: 01 آذر 1397
بازدید: 1097

جاذبه های مورد بازدید:

بازدید از شهر جهانی و زیبای یزد، شهر تاریخی سریزد، مسجد جامع فهرج، کویر فهرج، بافت تاریخی عقدا، مسجد جامع نائین، نارین قلعه و ...

 

چرا این سفر تاریخی و دیدنی را به شما پیشنهاد می کنیم؟

  • شهر یزد” دومین شهر زیبای خشتی در جهان دارای جاذبه های گردشگری و تاریخی بسیاری است که به شهر بادگیرها و آتش و آفتاب نیز مشهور است.
  • قلعه تاریخی سریزد یکی از پیچیده‌ترین سازه‌های قبل از اسلام در دوران ساسانی است که در قدیم، تسخیر نشدنی بود. در داخل این ارگ اتاق‌های فراوانی وجود دارد که مردم در قدیم آن‌ها را اجاره می‌کردند و اشیای باارزش‌شان از جمله پول، طلا، جواهرات و غلات را در آن قرار می‌دادند. ارگ سر یزد در واقع اولین صندوق امانات دنیا به‌شمار می‌رود.
  • مسجد جامع یزد؛ حدود ۱۰۰ سال و در طول ۳ دوره ساخته شده و یکی از پایه های اصلی حکومت ساسانیان به شمار می رفته است. دلیل تفاوت این مسجد با سایر  مسجدها خوابیدگی گنبد، سردر رفیع و بلند و همچنین کاشی کاری زیبا و منحصر به ‌فرد آن می باشد که هر چشمی را به خود خیره می کنند.
  • باغ دولت آباد؛ این باغ جزء یکی از ۹ باغ ایرانی است که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. در این باغ که 260 سال سن دارد با عمارتی زیبا لقب بلندترین بادگیرهای جهان را دارد و از نظر معماری بسیار ارزشمند است.
  • «عقدا»؛ انگشتری در دل کویر با یاقوت سرخ. قسمت شمالی شهر به کوچه باغ‌های مصفا و انارستان‌های مشهور عقدا متصل است. علاوه بر بافت تاریخی؛ دروازه بزرگ عقدا، یخچال قدیمی و... از بناهای دیدنی شهر هستند.
  • سوغات و خوشمزه های یزد؛ باقلوای یزدی،‌ پشمک یزدی،‌ قطاب یزد، حلوا ارده اردکان، کیک یزدی، لوز، نقل، سوهان خانی و شیرینی حاج بادومی؛ یکی از یکی لذیذتر هستند.
  • صنایع دستی شهر یزد نیز سفال و سرامیک، دارایی‌بافی، ترمه، شعربافی، شمد، چادرشب، زیلو است.

توضیحات تکمیلی برنامه

نوع تور : تاریخی و فرهنگی

منظور از تورهای تاریخی و فرهنگی

این نوع سفرها به طور خاص به مقاصد فرهنگی و اماکن تاریخی و بناهای باستانی صورت میگیرد. بدیهی است که در این گونه تورها محور اصلی سفر، بازدید از مکان یا مراسمی خاص است و طبیعتاً ارائه ی اطلاعات و توضیحات بیشتر از تورهای همگانی و حتی تخصصی تر خواهد بود. به طور مثال ممکن است سفر فقط به قصد بازدید از یک یا چند کاروانسرا صورت گیرد و در محل فقط به تشریح معماری ، تاریخ ، و یا حکایتهای مربوط به آن کاروانسرا پرداخته شود. آنچه این سفرها را از سفرهای همگانی متمایز میکند این است که در این نوع از سفرها الویت با توضیحات و بازدید از محل است. به طور مثال در مورد شهر کاشان معمولا در یک تور همگانی چندین سایت مورد بازدید قرار گرفته و توضیحات نیز خلاصه تر بوده و زمان توقف در یک سایت محدود است ولی در یک سفر ویژه ی فرهنگی ممکن است تنها دو سایت از از سایتهای تاریخی و معماری مورد بازدید قرار گرفته و در عوض زمان بیشتر و توضیحات مفصل تری به آن سایت اختصاص یابد. یعنی ممکن است به فراخور محل بازدید به نسبت تورهای همگانی از درجه ی سختی بیشتری برخوردار باشد و به طور کلی امکانات رفاهی تابع زمانبندی خاص و امکانات محل بازدید است .

شرایط شرکت کنندگان در این سفر

گروه های هدف

با توضیحات ارئه شده بدیهی است ممکن است که این گونه سفرها در حوصله ی عموم نگنجد بنابراین مخاصبان این سفرها عبارتند از:
1-همه ی علاقمندانی که به مباحث تاریخی و فرهنگی علاقه ی بسیار دارند و از شنیدن توضیحات مفصل احساس کسالت و خستگی نمی کنند.
2- دانشجویان رشته های تاریخ و معماری و باستانشناسی که علاقه مند به بازدید از سایتی خاص بوده و در کنار اطلاعات خاص رشته ی خود نیاز به اطلاعات محلی و آشنایی با منطقه را دارند.
3- علاقه مندان به معماری، باستانشناسی و تاریخ که خود مطالعاتی در این رشته ها داشته و مایلند از نزدیک و به صورت عینی مطالعات خود را با خارج از مکتوبات پیوند و لذتی دو چندان ببرند.

قوانین تورهای تاریخی و فرهنگی

قوانین کلی این تورها

البته همه ی کسانی که اندکی علاقه مندی تاریخی داشته باشند هم بسیاری از موارد زیر را رعایت میکنند و این موارد صرفا جنبه ی یاد آوری دارد:
1- رعایت آرامش و سکوت در حین توضیحات راهنما ضروری می باشد.
2-در سایتهای تاریخی از گذاشتن پا روی ساختمانها ی تاریخی و یا تکیه دادن به دیوارهای خشتی و قدیمی و یا ایستادن بیش از ظرفیت بر روی بامها و همچنین دست زدن به آثار تاریخی جدا خودداری شود.
3- از تکیه دادن به ویترینهای موزه ها و یا قفسه های اشیاء تاریخی خودداری گردد.
4- از فلاش زدن به هنگام عکاسی در فضاهای سر پوشیده خودداری شود.

مدت تور سه و نیم روزه
تاریخ و ساعت حرکت حرکت شبانه - پنجشنبه یک آذر
تاریخ برگشت 1397-09-04
مبدا حرکت کرج - میدان شهید آجرلو (سپاه)
تعداد شب و نوع اقامت 2 شب در اقامتگاه بومگردی
نوع وسیله نقلیه اتوبوس توریستی
وعده های غذایی سه وعده صبحانه، سه وعده نهار، دو وعده شام، پذیرایی میان وعده
شهرهای مورد بازدید فهرج - عقدا - یزد
برنامه سفر

شب حرکت:

حرکت شبانه به سمت یزد و استراحت در ماشین

روز اول:

وارد یزد می شویم. بعد از صرف صبحانه  به بازدید از مسجد جامع، محله فهادان، آتشکده، موزه آب، باغ دولت آباد و تکیه امیرچخماق می رویم. سپس به سمت فهرج رفته و شب در آنجا اقامت می کنیم.

روز دوم:

بعد از صرف صبحانه سراغ بازدید از محله قدیمی فهرج، مسجد جامع، حمام فهرج، ارگ قدیم سریزد و کویر فهرج می رویم و شب هنگام به سمت عقدا حرکت می کنیم.

روز سوم:

بعد از صرف صبحانه، گشت نیم روزه بافت تاریخی و قدیمی عقدا، حرکت به سمت نائین، بازدید از مسجد جامع، نارین قلعه و بازگشت به سمت کرج
وسایل مورد نیاز
کارت شناسایی، لباس گرم ، کیسه خواب(اختیاری)، پتو سفری و بالشت گردنی، ملحفه، کفش مناسب پیاده روی، آب و لیوان شخصی و غیر یکبار مصرف، دوربین، پاوربانک و  لوازم بهداشتی فردی و سایر لوازم شخصی داخل کوله پشتی مناسب
سایر توضیحات  

نکات مهم و قابل توجه:

1- مسیر با ماشین حدود 8 ساعت ( با احتساب توقف ها ) می باشد.
2- بهترین فصل اجرا: پاییز
3- پیاده روی ها سبک و در حد شهرگردی می باشد و افراد با هر نوع توانایی جسمانی می توانند در این برنامه شرکت کنند.
4- اقامت در خانه محلی به صورت گروهی و زمین خواب می باشد. همسفران در صورت تمایل می توانند کیسه خواب همراه داشته باشند.
5- همراه داشتن لباس گرم به تمامی همسفران در این تور توصیه می گردد.
6- با توجه به پیاده روی ها لباس و کفش مناسب پیاده روی همراه داشته باشید.
6- و به تهیه لوازم مورد نیاز درج شده در بالا توجه لازم را داشته باشید .
در مورد این تور اگر سوالی دارید فرم زیر را کامل کنید