clear

تور معبد خورهه زمستان 98

تور معبد خورهه

نوع تور: تور های یک روزه
قیمت: 155,000 تومان
تاریخ حرکت: 02 اسفند 1398
بازدید: 4266

جاذبه های مورد بازدید:

بازدید از معبد تاریخی خورهه، آتشکده آتشکوه، غار چال نخجیر، بافت قدیم شهر نراق و ...

چرا این سفر تاریخی و دیدنی را پیشنهاد می کنیم؟

  • محوطه تاریخی خورهه از آثار تاریخی به جا مانده از روزگار اشکانی، ساسانی، اسلامی و  نیز سلجوقی است . آثار مکشوف در دشت خورهه نشانگر این موضوع است که سابقه سکونت در این منطقه به هزاره دوم ق.م می رسد.
  • غار چال‌ نخجیر غاری واقع در شهرستان دلیجان در استان مرکزی کشور ایران است. این غار در میان راه دلیجان به نراق و در منطقه‌ای به نام چال‌نخجیر، و در دامنه کوه تخت واقع شده است.
  • غار چال‌نخجیر از جمله غارهای طبقاتی است و از سه طبقه تشکیل شده است. سنگ‌های تزئینی با اشکال متنوع مانند عقاب، لاک پشت، گوزن، انسان، کبوتر و تندیس‌های غول پیکر بلورین ایجاد شده‌است که بیشتر آنان از جنس آهک است. تالارهای «عروس»، «گل کلمی»، «آبشارگلی»، «فرسنگ» و هیولا از جمله بخش‌های دیدنی این غار نادر و عجیب است.
  • این غار متعلق به دوران سوم زمین‌شناسی است و این غار یک غار طبیعی  و جزو غارهای طبقاتی می باشد. غار سنگ ها از نوع گل کلمی بوده و  جزوء غارهای خود احیای دنیاست.
  • شهر نراق؛ باستان‌شناسان، قدمتی بالغ بر ۲ هزار سال را برای شهر نراق تخمین زده‌اند که در خود خانه‌های قدیمی، آب انبار‌ها، مساجد، امامزاده‌ها، بناها و آثار تاریخی متعددی را در کنار جاذبه‌های فوق‌العاده‌ی طبیعی از جمله آبشارها، غار، چشمه و کوه‌های دیدنی‌ جای داده است. درواقع می‌توان در این شهر، جاذبه‌های مختلفی را مطابق با هرسلیقه‌ای، یافت.
  • مناظر کوه های مرکزی ایران رو به نظاره می نشینم و از زیبایی های اسرارآمیز غاری شگفت آور دیدن می کنم.
  • منطقه آتشکوه نیز یکی از مناطق باستانی استان مرکزی به شمار می رود. آتشکده آتشکوه به جا مانده از دوران ساسانی و معدن سنگ آتشکوه از جاذبه های دیدنی این منطقه به شمار می رود. گفتنی است سنگ های به کار رفته در برج آزادی تهران از منطقه آتشکوه برداشت شده است.

توضیحات تکمیلی برنامه

نوع تور : تاریخی و فرهنگی

منظور از تورهای تاریخی و فرهنگی

این نوع سفرها به طور خاص به مقاصد فرهنگی و اماکن تاریخی و بناهای باستانی صورت میگیرد. بدیهی است که در این گونه تورها محور اصلی سفر، بازدید از مکان یا مراسمی خاص است و طبیعتاً ارائه ی اطلاعات و توضیحات بیشتر از تورهای همگانی و حتی تخصصی تر خواهد بود. به طور مثال ممکن است سفر فقط به قصد بازدید از یک یا چند کاروانسرا صورت گیرد و در محل فقط به تشریح معماری ، تاریخ ، و یا حکایتهای مربوط به آن کاروانسرا پرداخته شود. آنچه این سفرها را از سفرهای همگانی متمایز میکند این است که در این نوع از سفرها الویت با توضیحات و بازدید از محل است. به طور مثال در مورد شهر کاشان معمولا در یک تور همگانی چندین سایت مورد بازدید قرار گرفته و توضیحات نیز خلاصه تر بوده و زمان توقف در یک سایت محدود است ولی در یک سفر ویژه ی فرهنگی ممکن است تنها دو سایت از از سایتهای تاریخی و معماری مورد بازدید قرار گرفته و در عوض زمان بیشتر و توضیحات مفصل تری به آن سایت اختصاص یابد. یعنی ممکن است به فراخور محل بازدید به نسبت تورهای همگانی از درجه ی سختی بیشتری برخوردار باشد و به طور کلی امکانات رفاهی تابع زمانبندی خاص و امکانات محل بازدید است .

شرایط شرکت کنندگان در این سفر

گروه های هدف

با توضیحات ارئه شده بدیهی است ممکن است که این گونه سفرها در حوصله ی عموم نگنجد بنابراین مخاصبان این سفرها عبارتند از:
1-همه ی علاقمندانی که به مباحث تاریخی و فرهنگی علاقه ی بسیار دارند و از شنیدن توضیحات مفصل احساس کسالت و خستگی نمی کنند.
2- دانشجویان رشته های تاریخ و معماری و باستانشناسی که علاقه مند به بازدید از سایتی خاص بوده و در کنار اطلاعات خاص رشته ی خود نیاز به اطلاعات محلی و آشنایی با منطقه را دارند.
3- علاقه مندان به معماری، باستانشناسی و تاریخ که خود مطالعاتی در این رشته ها داشته و مایلند از نزدیک و به صورت عینی مطالعات خود را با خارج از مکتوبات پیوند و لذتی دو چندان ببرند.

قوانین تورهای تاریخی و فرهنگی

قوانین کلی این تورها

البته همه ی کسانی که اندکی علاقه مندی تاریخی داشته باشند هم بسیاری از موارد زیر را رعایت میکنند و این موارد صرفا جنبه ی یاد آوری دارد:
1- رعایت آرامش و سکوت در حین توضیحات راهنما ضروری می باشد.
2-در سایتهای تاریخی از گذاشتن پا روی ساختمانها ی تاریخی و یا تکیه دادن به دیوارهای خشتی و قدیمی و یا ایستادن بیش از ظرفیت بر روی بامها و همچنین دست زدن به آثار تاریخی جدا خودداری شود.
3- از تکیه دادن به ویترینهای موزه ها و یا قفسه های اشیاء تاریخی خودداری گردد.
4- از فلاش زدن به هنگام عکاسی در فضاهای سر پوشیده خودداری شود.

 

مدت تور یک روزه
تاریخ و ساعت حرکت ساعت پنج صبح روز دوم اسفند ماه
مبدا حرکت کرج - میدان شهید آجرلو (سپاه)
نوع وسیله نقلیه اتوبوس توریستی
وعده های غذایی یک وعده صبحانه، یک وعده ناهار، پذیرایی میان وعده
برنامه سفر
ساعت 5 صبح  حرکت از کرج به سمت شهر دلیجان، صرف صبحانه در مسیر، بازدید از آتشکده آتشکوه و مناظر زیبای معبد خورهه، صرف ناهار در اقامتگاه بومگردی ، حرکت به سمت غار چال نخجیر و بازدید آن، حرکت به سمت شهر نراق و تماشای بافت تاریخی آن.
وسایل مورد نیاز
تهیه  کارت شناسایی، لباس مناسب فصل، کفش مناسب پیاده روی و پیمایش غار، آب و لیوان شخصی و غیر یکبار مصرف،  سایر لوازم فردی داخل کوله پشتی.
سایر توضیحات  

نکات مهم و قابل توجه:

1- مسیر با ماشین حدود 4 ساعت (با احتساب توقف ها) می باشد.
2- فصل اجرا: بهار، پاییز و زمستان
3- در مجموع پیاده روی غار به صورت رفت و برگشت در حدود یک ساعت و نیم می باشد. پیاده روی معبد خورهه و آتشکده آتشکوه بسیار کوتاه و در حدود 10 دقیقه می باشد.
4-
این برنامه جزو تورهای سبک محسوب شده، هر فرد با هر نوع توانایی به راحتی می تواند در این برنامه شرکت کند.
5- با توجه به شرایط آب و هوایی جهت بازدید از سایت های گردشگری لباس مناسب فصل همراه داشته باشید.
6- جهت بازدید از غار ، به دلیل لغزنده بودن کف غار از کفش مناسب طبیعت گردی و پیاده روی استفاده نمایید.
در مورد این تور اگر سوالی دارید فرم زیر را کامل کنید