clear

تور شهر زیر زمینی نوش آباد - نوروز 97

شهر زیر زمینی نوش آباد

نوع تور: تور های یک روزه
قیمت: 98,000 تومان
تاریخ حرکت: 07 فروردين 1397
بازدید: 404

جاذبه های مورد بازدید:

سفر به تاریخ پرفراز و نشیب ایران زمین، شهر زیرزمینی نوش آباد (شهراویی)، خانه های تاریخی کاشان و ...

 

چرا تماشای تاریخ پرفراز و نشیب ایران را پیشنهاد می کنیم؟

  • دنیایی که قصد ورود به آن را داریم در واقع بزرگترین نمونه ی معماری دست کن جهان است . نمونه ی منحصر به فرد از یک ساختار نظامی و دفاعی در زیر شهر نوش آباد که امروزه به شهر زیر زمینی اویی نیز شهرت دارد . این شهر رمز آلود توسط مقنی های ماهر و با حفر تونل هایی در دل زمین ساخته شده است.
  • تاریخ ایجاد شهر به دوران ساسانی می رسد اما در دوره های بعد در طول ۵۰۰ سال تکامل یافته و در زمان سلجوقیان ، صفویان و حتی قاجار نیز مورد استفاده بوده است. این شهر ارزشمند در  سال ۱۳۸۵ با شماره ۱۵۸۱۶ به ثبت میراث فرهنگی  رسیده است.
  • جالب است بدانید  که این شهر نمناک و نیمه تاریک  که درواقع طبقه ی زیرین شهر نوش آباد کاشان است  که در سال ۱۳۸۳ به طور کاملا اتفاقی در زمان حفر چاه آب و در اثر سقوط یکی از مقنی ها در آن ، کشف شد.
  • کاشان، شهر چندهزار ساله ایران که به داشتن خانه های تاریخی زیبا مشهور می باشد. این خانه ها همچون نگینی بر انگشتر آثار تاریخی شهر جلوه می کنند و هر گردشگر هنردوست و خوش ذوقی رو از سراسر ایران و حتی جهان را به خود جذب می کنند.
  • تپه باستانی سیلک؛ قدیمی‌ترین خاستگاه تمدن بشری را سیلک کاشان عنوان می‌کنند، یعنی اولین جایی که شهر نشینی شکل گرفت. سفر به آنجا که آریایی‌ها اولین تمدن شهر نشینی را ایجاد کردند.
  • باغ فین؛ باغی با دیوارهای بلند که جلوه افسونگرش را در درون خود پنهان کرده است و وقتی به درون آن قدم بگذاری دنیایی پر طراوت به استقبالت می آید. درختان سر به فلک کشیده، فواره های کوتاه و بلند و صدای عبور آب به همراه سنگ فرشی که زیر پاهایتان قرار دارد، مکانی جادویی را برایتان ترسیم می کند. این تصویر جادویی را مدیون حضور قنات ها و کاریزها هستیم که سخاوتمندانه، آب را به ساکنان این منطقه هدیه داده اند. نامش باغ فین است اما ظاهر شاهانه اش باعث شده تا به آن عنوان باغ شاه را نیز بدهند.
  • باغ فین نمونه ای از باغ های ایرانی است که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. این باغ محل قتل امیرکبیر، صدر اعظم مشهور تاریخ ایران بوده و واقعه ای مهم در آن اتفاق افتاده است.

توضیحات تکمیلی برنامه

نوع تور : تاریخی و فرهنگی

منظور از تورهای تاریخی و فرهنگی

این نوع سفرها به طور خاص به مقاصد فرهنگی و اماکن تاریخی و بناهای باستانی صورت میگیرد. بدیهی است که در این گونه تورها محور اصلی سفر، بازدید از مکان یا مراسمی خاص است و طبیعتاً ارائه ی اطلاعات و توضیحات بیشتر از تورهای همگانی و حتی تخصصی تر خواهد بود. به طور مثال ممکن است سفر فقط به قصد بازدید از یک یا چند کاروانسرا صورت گیرد و در محل فقط به تشریح معماری ، تاریخ ، و یا حکایتهای مربوط به آن کاروانسرا پرداخته شود. آنچه این سفرها را از سفرهای همگانی متمایز میکند این است که در این نوع از سفرها الویت با توضیحات و بازدید از محل است. به طور مثال در مورد شهر کاشان معمولا در یک تور همگانی چندین سایت مورد بازدید قرار گرفته و توضیحات نیز خلاصه تر بوده و زمان توقف در یک سایت محدود است ولی در یک سفر ویژه ی فرهنگی ممکن است تنها دو سایت از از سایتهای تاریخی و معماری مورد بازدید قرار گرفته و در عوض زمان بیشتر و توضیحات مفصل تری به آن سایت اختصاص یابد. یعنی ممکن است به فراخور محل بازدید به نسبت تورهای همگانی از درجه ی سختی بیشتری برخوردار باشد و به طور کلی امکانات رفاهی تابع زمانبندی خاص و امکانات محل بازدید است .

شرایط شرکت کنندگان در این سفر

گروه های هدف

با توضیحات ارئه شده بدیهی است ممکن است که این گونه سفرها در حوصله ی عموم نگنجد بنابراین مخاصبان این سفرها عبارتند از:
1-همه ی علاقمندانی که به مباحث تاریخی و فرهنگی علاقه ی بسیار دارند و از شنیدن توضیحات مفصل احساس کسالت و خستگی نمی کنند.
2- دانشجویان رشته های تاریخ و معماری و باستانشناسی که علاقه مند به بازدید از سایتی خاص بوده و در کنار اطلاعات خاص رشته ی خود نیاز به اطلاعات محلی و آشنایی با منطقه را دارند.
3- علاقه مندان به معماری، باستانشناسی و تاریخ که خود مطالعاتی در این رشته ها داشته و مایلند از نزدیک و به صورت عینی مطالعات خود را با خارج از مکتوبات پیوند و لذتی دو چندان ببرند.

قوانین تورهای تاریخی و فرهنگی

قوانین کلی این تورها

البته همه ی کسانی که اندکی علاقه مندی تاریخی داشته باشند هم بسیاری از موارد زیر را رعایت میکنند و این موارد صرفا جنبه ی یاد آوری دارد:
1- رعایت آرامش و سکوت در حین توضیحات راهنما ضروری می باشد.
2-در سایتهای تاریخی از گذاشتن پا روی ساختمانها ی تاریخی و یا تکیه دادن به دیوارهای خشتی و قدیمی و یا ایستادن بیش از ظرفیت بر روی بامها و همچنین دست زدن به آثار تاریخی جدا خودداری شود.
3- از تکیه دادن به ویترینهای موزه ها و یا قفسه های اشیاء تاریخی خودداری گردد.
4- از فلاش زدن به هنگام عکاسی در فضاهای سر پوشیده خودداری شود.

مدت تور یک روزه
تاریخ و ساعت حرکت هفت فروردین نود و هفت - ساعت پنج صبح و بازگشت ساعت بیست و سه
مبدا حرکت کرج - میدان سپاه
نوع وسیله نقلیه اتوبوس توریستی
وعده های غذایی یک وعده صبحانه - یک وعده نهار - پذیرایی میان وعده
شهرهای مورد بازدید کاشان - نوش آباد
برنامه سفر
سفر به تاریخ پرفراز و نشیب ایران زمین، شهر زیرزمینی نوش آباد (شهراویی)، خانه های تاریخی کاشان و ...
وسایل مورد نیاز
کارت شناسایی، لباس مناسب فصل، کفش مناسب پیاده روی، آب و لیوان شخصی و غیر یکبار مصرف و سایر لوازم فردی داخل کوله پشتی
سایر توضیحات  

نکات مهم و قابل توجه:

1-  مسیر با ماشین حدود 4 الی 5 ساعت ( با احتساب توقف ها) می باشد.
2-پیاده روی تماما در حد شهر گردی جهت بازدید از بناهای تاریخی و موزه هاست.
3- مجموع پیاده روی ها حدود یک ساعت و جزو تورهای سبک محسوب شده و افراد با هر نوع توانایی به راحتی می تواند در این برنامه شرکت کند.
4- با توجه به پیاده روی ها لباس و کفش مناسب پیاده روی و طبیعت گردی همراه داشته باشید.
5- همراه داشتن لباس مناسب فصل به تمامی همسفران در این تور توصیه می گردد.
در مورد این تور اگر سوالی دارید فرم زیر را کامل کنید