clear

تورهای ایرانگردی نوروز 97

خواف و نشتیفان

نوع تور: تورهای تاریخی و فرهنگی
قیمت: 670,000 تومان
تاریخ حرکت: 02 فروردين 1397
بازدید: 324

جاذبه های مورد بازدید:

 مجموعه شیخ احمد جامی، مقبره مولانا ابوبکر تایبادی، مسجد فدیمی ملک زوزن، مدرسه غیاثیه خرگرد خواف، آسبادهای نشتیفان، مقبره پیر احمد خوافی، مسجد جامع سنگان و مسجد گنبد سنگان، میل کرات تایباد، رقص چوب محلی و موسیقی مقامی خراسان، دیدار با عثمان خوافی (در صورت مساعد بودن شرایط)

 

چرا سفر به مهد موسیقی و سرزمین باد و آفتاب را پیشنهاد می کنیم؟

  • وقتی درون مدرسه غیاثیه قرار می‌گیری یک حس عجیب با شماست. گویی هنوز هم اینجا فضایی برای کسب علم و دانش است. با خود مرور می‌کنم که یک زمانی در این نقطه از سرزمین ما جمعی از بزرگان و دانشمندان دور هم جمع می‌شده‌اند برای آموختن و یاد دادن و اکنون اینجا چقدر دور افتاده از کانون علم و دانش.
  • نشتیفان، این شهر کوچک علاوه بر آسیاب‌‌های بادی‌اش به خاطر تولید نهال‌‌های کشاورزی نیز معروف خاص و عام است.
  • خواف و سرزمین‌های اطراف آن زادگاه و پرورش دهنده افراد بزرگی بوده است. مدرسه غیاثیه در این منطقه قرار گرفته است که از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مدارس زمان خود بوده است.
  • آسیاب‌های بادی نشتیفان، بازمانده از دوره صفوی است که هنوز پابرجا مانده و قابلیت استفاده دارد.البته این آسیاب‌ها اکنون دیگر مورد استفاده عموم مردم نیستند و یکی از آنها به صورت نمادین برای گردشگران فعال شده است.
  • آرامگاه جامی؛ یادگاری از عارف مشهور قرن پنجم، شیخ احمد جامی. مجموعه ای است که از بخش‌های مختلفی چون مقبره شیخ احمد، ایوان، گنبدخانه، مسجد کرمانی، گنبد سفید، مسجد عتیق، مدرسه امیر جلال‌الدین فیروزشاهی و مسجد جامع نو تشکیل شده است.
  • مسجد سنگان خواف، بنایی عجیب و دیدنی به جا مانده از خوارزمشاهی است.

توضیحات تکمیلی برنامه

نوع تور : تاریخی و فرهنگی

منظور از تورهای تاریخی و فرهنگی

این نوع سفرها به طور خاص به مقاصد فرهنگی و اماکن تاریخی و بناهای باستانی صورت میگیرد. بدیهی است که در این گونه تورها محور اصلی سفر، بازدید از مکان یا مراسمی خاص است و طبیعتاً ارائه ی اطلاعات و توضیحات بیشتر از تورهای همگانی و حتی تخصصی تر خواهد بود. به طور مثال ممکن است سفر فقط به قصد بازدید از یک یا چند کاروانسرا صورت گیرد و در محل فقط به تشریح معماری ، تاریخ ، و یا حکایتهای مربوط به آن کاروانسرا پرداخته شود. آنچه این سفرها را از سفرهای همگانی متمایز میکند این است که در این نوع از سفرها الویت با توضیحات و بازدید از محل است. به طور مثال در مورد شهر کاشان معمولا در یک تور همگانی چندین سایت مورد بازدید قرار گرفته و توضیحات نیز خلاصه تر بوده و زمان توقف در یک سایت محدود است ولی در یک سفر ویژه ی فرهنگی ممکن است تنها دو سایت از از سایتهای تاریخی و معماری مورد بازدید قرار گرفته و در عوض زمان بیشتر و توضیحات مفصل تری به آن سایت اختصاص یابد. یعنی ممکن است به فراخور محل بازدید به نسبت تورهای همگانی از درجه ی سختی بیشتری برخوردار باشد و به طور کلی امکانات رفاهی تابع زمانبندی خاص و امکانات محل بازدید است .

شرایط شرکت کنندگان در این سفر

گروه های هدف

با توضیحات ارئه شده بدیهی است ممکن است که این گونه سفرها در حوصله ی عموم نگنجد بنابراین مخاصبان این سفرها عبارتند از:
1-همه ی علاقمندانی که به مباحث تاریخی و فرهنگی علاقه ی بسیار دارند و از شنیدن توضیحات مفصل احساس کسالت و خستگی نمی کنند.
2- دانشجویان رشته های تاریخ و معماری و باستانشناسی که علاقه مند به بازدید از سایتی خاص بوده و در کنار اطلاعات خاص رشته ی خود نیاز به اطلاعات محلی و آشنایی با منطقه را دارند.
3- علاقه مندان به معماری، باستانشناسی و تاریخ که خود مطالعاتی در این رشته ها داشته و مایلند از نزدیک و به صورت عینی مطالعات خود را با خارج از مکتوبات پیوند و لذتی دو چندان ببرند.

قوانین تورهای تاریخی و فرهنگی

قوانین کلی این تورها

البته همه ی کسانی که اندکی علاقه مندی تاریخی داشته باشند هم بسیاری از موارد زیر را رعایت میکنند و این موارد صرفا جنبه ی یاد آوری دارد:
1- رعایت آرامش و سکوت در حین توضیحات راهنما ضروری می باشد.
2-در سایتهای تاریخی از گذاشتن پا روی ساختمانها ی تاریخی و یا تکیه دادن به دیوارهای خشتی و قدیمی و یا ایستادن بیش از ظرفیت بر روی بامها و همچنین دست زدن به آثار تاریخی جدا خودداری شود.
3- از تکیه دادن به ویترینهای موزه ها و یا قفسه های اشیاء تاریخی خودداری گردد.
4- از فلاش زدن به هنگام عکاسی در فضاهای سر پوشیده خودداری شود.

مدت تور پنج روز
تاریخ و ساعت حرکت دوم فروردین نود و هفت ساعت 11/30 از ایستگاه راه آهن تهران
تاریخ برگشت 1397-01-06 حدود ساعت 10 صبح رسیدن به ایستگاه راه آهن تهران
مبدا حرکت تهران - ایستگاه راه آهن
تعداد شب و نوع اقامت سه شب اقامت در خانه محلی و بومگردی
نوع وسیله نقلیه قطار ( 6 تخته)
وعده های غذایی چهار وعده صبحانه ، سه وعده نهار ، دو وعده شام (تهیه 1 وعده نهار و 2 وعده شام که در قطار هستیم بر عهده گردشگر است)
شهرهای مورد بازدید خواف - نشتیفان - زوزن - تایباد - تربت جام - سنگان
برنامه سفر

روز اول:

ظهر هنگام سوار قطار می شویم و بامداد فردا در شهر خواف پیاده می شویم.

روز دوم:

بامداد وارد شهر خواف می شویم و به سمت خانه محلی در شهر نشتیفان می رویم و استراحت می کنیم. بعد از صرف صبحانه از آسبادها وقبرستان تاریخی بازدید می کنیم و سپس نهار را در خانه محلی نوش جان کرده و به سمت 2 مسجد تاریخی سنگان می رویم، همچنین از مسجد زیبا و عظیم زوزن بازدید می کنیم و شب هنگام به خانه محلی باز می گردیم.

روز سوم:

پس از صرف صبحانه به سمت تایباد و تربت جام حرکت می کنیم و در مسیر از میل کرات، کاروانسرای عباسی و مقبره ابوبکر تایبادی بازدید می کنیم، سپس در تربت جام از مجموعه تاریخی و بی نظیر شیخ احمد جامی بازدید کرده و پس از صرف نهار به سمت نشتیفان باز می گردیم و موسیقی شبانه و دیدار با عثمان خوافی خواهیم داشت (البته در صورت مساعد بودن شرایط).


روز چهارم:

بعد از صبحانه و جمع کردن وسایل از بافت تاریخی شهر خواف و بقعه پیر احمد خوافی و حافظ ابرو بازدید می کنیم، سپس برای صرف نهار به سمت مدرسه غیاثیه می رویم تا در اقامتگاه محلی نهار نوش جان کنیم و از مدرسه بازدید کنیم، پس از تماشای رقص زیبای چوب بازی خراسان و لذت بردن از آن به سمت راه آهن می رویم تا به تهران و کرج باز گردیم و صبح 6  فروردین به ایستگاه راه آهن تهران خواهیم رسید.
وسایل مورد نیاز
کارت ملی، لباس گرم، کفش مناسب پیاده روی، آب و لیوان شخصی و غیر یکبار مصرف، ملحفه، شارژر موبایل و دوربین و سایر لوازم فردی و بهداشتی
سایر توضیحات  

نکات مهم و قابل توجه:

1- مسیر با قطار حدود 16 الی 17 ساعت ( با احتساب توقف ها) می باشد.
2- با توجه به پیاده روی حدودا دو ساعته لباس و کفش مناسب پیاده روی و طبیعت گردی همراه داشته باشید.
3- پیاده روی ها سبک و در حد شهرگردی می باشد و افراد با هر نوع توانایی جسمانی می توانند د این برنامه شرکت کنند.
4- اقامت در خانه محلی به صورت گروهی بوده و سرویس بهداشتی و حمام به صورت گروهی استفاده می شود.
5- همراه داشتن لباس گرم به تمامی همسفران در این تور توصیه می گردد.
6- و به تهیه لوازم مورد نیاز درج شده در بالا توجه لازم را داشته باشید .
در مورد این تور اگر سوالی دارید فرم زیر را کامل کنید