clear

تورهای ایرانگردی نوروز 98

خواف و نشتیفان

نوع تور: تورهای تاریخی و فرهنگی
قیمت: 835,000 تومان
تاریخ حرکت: 02 فروردين 1398
بازدید: 2325

جاذبه های مورد بازدید:

مجموعه شیخ احمد جام، مقبره مولانا ابوبکر تایبادی، مسجد قدیمی ملک زوزن، مدرسه غیاثیه خرگرد خواف، آسبادهای نشتیفان، بقعه حافظ ابرو، سنگان، میل کرات تایباد، رقص چوب محلی و موسیقی مقامی خراسان، دیدار با عثمان خوافی (در صورت مساعد بودن شرایط)

 

چرا سفر به مهد موسیقی و سرزمین باد و آفتاب را پیشنهاد می کنیم؟

  • وقتی درون مدرسه غیاثیه قرار می‌گیری یک حس عجیب با شماست. گویی هنوز هم اینجا فضایی برای کسب علم و دانش است. با خود مرور می‌کنم که یک زمانی در این نقطه از سرزمین ما جمعی از بزرگان و دانشمندان دور هم جمع می‌شده‌اند برای آموختن و یاد دادن و اکنون اینجا چقدر دور افتاده از کانون علم و دانش.
  • نشتیفان، این شهر کوچک علاوه بر آسیاب‌‌های بادی‌اش به خاطر تولید نهال‌‌های کشاورزی نیز معروف خاص و عام است.
  • خواف و سرزمین‌های اطراف آن زادگاه و پرورش دهنده افراد بزرگی بوده است. مدرسه غیاثیه در این منطقه قرار گرفته است که از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مدارس زمان خود بوده است.
  • آسیاب‌های بادی نشتیفان، بازمانده از دوره صفوی است که هنوز پابرجا مانده و قابلیت استفاده دارد.البته این آسیاب‌ها اکنون دیگر مورد استفاده عموم مردم نیستند و یکی از آنها به صورت نمادین برای گردشگران فعال شده است.
  • آرامگاه جام؛ یادگاری از عارف مشهور قرن پنجم، شیخ احمد جامی. مجموعه ای است که از بخش‌های مختلفی چون مقبره شیخ احمد، ایوان، گنبدخانه، مسجد کرمانی، گنبد سفید، مسجد عتیق، مدرسه امیر جلال‌الدین فیروزشاهی و مسجد جامع نو تشکیل شده است.

توضیحات تکمیلی برنامه

نوع تور : تاریخی و فرهنگی

منظور از تورهای تاریخی و فرهنگی

این نوع سفرها به طور خاص به مقاصد فرهنگی و اماکن تاریخی و بناهای باستانی صورت میگیرد. بدیهی است که در این گونه تورها محور اصلی سفر، بازدید از مکان یا مراسمی خاص است و طبیعتاً ارائه ی اطلاعات و توضیحات بیشتر از تورهای همگانی و حتی تخصصی تر خواهد بود. به طور مثال ممکن است سفر فقط به قصد بازدید از یک یا چند کاروانسرا صورت گیرد و در محل فقط به تشریح معماری ، تاریخ ، و یا حکایتهای مربوط به آن کاروانسرا پرداخته شود. آنچه این سفرها را از سفرهای همگانی متمایز میکند این است که در این نوع از سفرها الویت با توضیحات و بازدید از محل است. به طور مثال در مورد شهر کاشان معمولا در یک تور همگانی چندین سایت مورد بازدید قرار گرفته و توضیحات نیز خلاصه تر بوده و زمان توقف در یک سایت محدود است ولی در یک سفر ویژه ی فرهنگی ممکن است تنها دو سایت از از سایتهای تاریخی و معماری مورد بازدید قرار گرفته و در عوض زمان بیشتر و توضیحات مفصل تری به آن سایت اختصاص یابد. یعنی ممکن است به فراخور محل بازدید به نسبت تورهای همگانی از درجه ی سختی بیشتری برخوردار باشد و به طور کلی امکانات رفاهی تابع زمانبندی خاص و امکانات محل بازدید است .

شرایط شرکت کنندگان در این سفر

گروه های هدف

با توضیحات ارئه شده بدیهی است ممکن است که این گونه سفرها در حوصله ی عموم نگنجد بنابراین مخاصبان این سفرها عبارتند از:
1-همه ی علاقمندانی که به مباحث تاریخی و فرهنگی علاقه ی بسیار دارند و از شنیدن توضیحات مفصل احساس کسالت و خستگی نمی کنند.
2- دانشجویان رشته های تاریخ و معماری و باستانشناسی که علاقه مند به بازدید از سایتی خاص بوده و در کنار اطلاعات خاص رشته ی خود نیاز به اطلاعات محلی و آشنایی با منطقه را دارند.
3- علاقه مندان به معماری، باستانشناسی و تاریخ که خود مطالعاتی در این رشته ها داشته و مایلند از نزدیک و به صورت عینی مطالعات خود را با خارج از مکتوبات پیوند و لذتی دو چندان ببرند.

قوانین تورهای تاریخی و فرهنگی

قوانین کلی این تورها

البته همه ی کسانی که اندکی علاقه مندی تاریخی داشته باشند هم بسیاری از موارد زیر را رعایت میکنند و این موارد صرفا جنبه ی یاد آوری دارد:
1- رعایت آرامش و سکوت در حین توضیحات راهنما ضروری می باشد.
2-در سایتهای تاریخی از گذاشتن پا روی ساختمانها ی تاریخی و یا تکیه دادن به دیوارهای خشتی و قدیمی و یا ایستادن بیش از ظرفیت بر روی بامها و همچنین دست زدن به آثار تاریخی جدا خودداری شود.
3- از تکیه دادن به ویترینهای موزه ها و یا قفسه های اشیاء تاریخی خودداری گردد.
4- از فلاش زدن به هنگام عکاسی در فضاهای سر پوشیده خودداری شود.

مدت تور چهارونیم روزه
تاریخ و ساعت حرکت دوم فروردین نود و هشت ساعت هجدهم عصر وبازگشت ساعت بیست و سه شب ششم فروردین
تاریخ برگشت 1398-01-06
مبدا حرکت کرج - میدان شهید آجرلو (سپاه)
تعداد شب و نوع اقامت سه شب اقامت در خانه محلی و بومگردی
نوع وسیله نقلیه اتوبوس VIP
وعده های غذایی چهار وعده صبحانه ، چهار وعده نهار ، سه وعده شام ( تهیه شام روز اول به عهده مسافر )
شهرهای مورد بازدید خواف - نشتیفان - زوزن - تایباد - تربت جام - سنگان
برنامه سفر

شب حرکت:

حرکت حدود ساعت 18 بعداز ظهر به سمت خواف و استراحت شبانه در ماشین

روز اول:

صرف صبحانه، بازدید از آسبادها و قبرستان تاریخی، صرف ناهار، بازدید از  از مسجد زیبا و عظیم زوزن ، حرکت به سمت خانه محلی و استراحت

روز دوم:

صرف صبحانه، بازدید از سنگان، حرکت به سمت تایباد و تربت جام ، و در مسیر بازدید از میل کرات، مقبره ابوبکر تایبادی، صرف ناهار، سپس تماشای مجموعه تاریخی و بی نظیر شیخ احمد جام در تربت جام  و  بازگشت به اقامتگاه و استراحت.

روز سوم:

صرف صبحانه ، بازدید از قنات نشتیفان و بافت تاریخی شهر خواف ، دیدار با عثمان خوافی  (البته در صورت مساعد بودن شرایط)، بقعه حافظ ابرو ، صرف ناهار ، بازدید از مدرسه غیاثیه، گشت در تربت حیدریه و شهر سلامی و بازگشت به اقامتگاه  استراحت

روز چهارم:

صرف صبحانه، حرکت به سمت نیشابور، بازدید از مسجد چوبی نیشابور و آرامگاه های عطار و خیام و بازگشت به کرج
وسایل مورد نیاز
یک وعده شام ، کارت شناسایی، لباس گرم، کفش مناسب پیاده روی، آب و لیوان شخصی و غیر یکبار مصرف، ملحفه، پتو سفری، بالشت گردنی، شارژر موبایل و دوربین و سایر لوازم فردی و بهداشتی
سایر توضیحات  

نکات مهم و قابل توجه:

1- پیاده روی ها روزانه حدود 1.5 الی 2 ساعت به صورت شهر گردی و سبک می باشد و افراد با توانایی عادی بدون مشکل پا درد و کمر درد به راحتی می توانند در این برنامه شرکت کنند.
2- همراه داشتن یک وعده شام ( برای روز حرکت) به همسفران توصیه می گردد.
3- همراه داشتن لباس گرم به تمامی همسفران در این تور توصیه می گردد.
4- اقامت در خانه محلی با امکانات محدود و به صورت گروهی می باشد و سرویس بهداشتی و حمام به صورت گروهی استفاده می شود.
5- به تهیه لوازم مورد نیاز درج شده در بالا توجه لازم را داشته باشید
6-در تورهای چند روزه بسته به شرایط منطقه امکان جابه جایی زمان بندی گشت های روزانه وجود دارد. .
در مورد این تور اگر سوالی دارید فرم زیر را کامل کنید