clear

تور تکاب و تخت سلیمان- خرداد 98

تور تکاب و تخت سلیمان

نوع تور: تورهای چند روزه
قیمت: 425,000 تومان
تاریخ حرکت: 30 خرداد 1398
بازدید: 4126

جاذبه های مورد بازدید:

بازدید از دریاچه آرامش و مجموعه آثار باستانی تخت سلیمان و آتشکده آذر گشسب (اثر ثبت جهانی یونسکو)، مناظر و طبیعت زیبای بهاری منطقه تکاب، بازدید از زندان سلیمان (زندان دیو)، بازدید از غار آیینی کرفتو و ...

 

چرا سفر به تکاب و تماشای این همه شگفتی را به شما پیشنهاد می کنیم؟

  • تکاب یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی است که داستان‌ها و افسانه‌های زیادی را در دل خود جای داده است. اگر علاقه‌مند به نقاط مرموز و ناشناخته هستید، پس حتما سفر به این شهر افسانه‌ای، برای شما جذاب خواهد بود. تکاب آثار تاریخی غنی و دیدنی فراوانی دارد که قدمت برخی از آن‌ها به هشت هزار قبل می‌رسد.
  • مجموعه جهانی تخت سلیمان و آثار باستانی که در آن قرار دارد، از مهم‌ترین و معروف‌ترین مراکز تاریخ و تمدن ایران است که در کوهستان‌های غرب کشور،‌ در نقطه‌ای بسیار باصفا و خوش آب و هوا واقع شده است که در دوران قدیم به نام «آتشکده آذرگشنسب» معروف بوده است.
  • مجموعه تاریخی تخت سلیمان شامل دریاچه طبیعی، آتشکده آذرگشنسب، معبد آناهیتا، بنای چهارطاقی، تالار و کاخ شاهی می‌شود. گفته می‌شود که قدمت سکونت در تخت سلیمان به هزاره اول قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد و اوج شکوفایی آن متعلق به حکومت ساسانیان است.
  • در گوشه ای از این سرزمین پهناور یکی از رازهای دنیا در قالب دریاچه ای فیروزه فام و آرام خودش را به نمایش گذاشته است. دریاچه ای که به محض دیدنش محو زیبایی و آرامش آن خواهید شد. اما اشتباه نکنید آنچه پیش روی شما قرار می گیرد در قلب خود رازهایی را مدفون کرده است که به این سادگی ها خودشان را نشان نمی دهند.
  • دریاچه تخت سلیمان؛ رمز و رازهایی که درباره ش وجود دارد آن را به یکی از اماکن رمزآلود ایران تبدیل کرده است. علاوه بر باورهایی که خبر از رازهایی این دریاچه می دهند نوع شکل گیری دریاچه و خلقت آن نیز بسیار جالب است.
  • زندان سلیمان یا کوه زندان دیو، کوهی مخروطی شکل درون تهی است که در سه کیلومتری غرب مجموعه جهانی تخت سلیمان و در نزدیکی تکاب جای گرفته است. این کوه مخطروطی، هزاران سال قبل بر اثر فوران یک آتشفشان پدید آمده است. اهالی منطقه تخت سلیمان عقیده دارند که «حضرت سلیمان»، دیوهایی را که از فرمانش سرپیچی می‌کردند را در این کوه زندانی می‌کرده است و به همین خاطر آن را زندان دیو یا سلیمان می‌نامند.

توضیحات تکمیلی برنامه

نوع تور : تاریخی و فرهنگی

منظور از تورهای تاریخی و فرهنگی

این نوع سفرها به طور خاص به مقاصد فرهنگی و اماکن تاریخی و بناهای باستانی صورت میگیرد. بدیهی است که در این گونه تورها محور اصلی سفر، بازدید از مکان یا مراسمی خاص است و طبیعتاً ارائه ی اطلاعات و توضیحات بیشتر از تورهای همگانی و حتی تخصصی تر خواهد بود. به طور مثال ممکن است سفر فقط به قصد بازدید از یک یا چند کاروانسرا صورت گیرد و در محل فقط به تشریح معماری ، تاریخ ، و یا حکایتهای مربوط به آن کاروانسرا پرداخته شود. آنچه این سفرها را از سفرهای همگانی متمایز میکند این است که در این نوع از سفرها الویت با توضیحات و بازدید از محل است. به طور مثال در مورد شهر کاشان معمولا در یک تور همگانی چندین سایت مورد بازدید قرار گرفته و توضیحات نیز خلاصه تر بوده و زمان توقف در یک سایت محدود است ولی در یک سفر ویژه ی فرهنگی ممکن است تنها دو سایت از از سایتهای تاریخی و معماری مورد بازدید قرار گرفته و در عوض زمان بیشتر و توضیحات مفصل تری به آن سایت اختصاص یابد. یعنی ممکن است به فراخور محل بازدید به نسبت تورهای همگانی از درجه ی سختی بیشتری برخوردار باشد و به طور کلی امکانات رفاهی تابع زمانبندی خاص و امکانات محل بازدید است .

شرایط شرکت کنندگان در این سفر

گروه های هدف

با توضیحات ارئه شده بدیهی است ممکن است که این گونه سفرها در حوصله ی عموم نگنجد بنابراین مخاصبان این سفرها عبارتند از:
1-همه ی علاقمندانی که به مباحث تاریخی و فرهنگی علاقه ی بسیار دارند و از شنیدن توضیحات مفصل احساس کسالت و خستگی نمی کنند.
2- دانشجویان رشته های تاریخ و معماری و باستانشناسی که علاقه مند به بازدید از سایتی خاص بوده و در کنار اطلاعات خاص رشته ی خود نیاز به اطلاعات محلی و آشنایی با منطقه را دارند.
3- علاقه مندان به معماری، باستانشناسی و تاریخ که خود مطالعاتی در این رشته ها داشته و مایلند از نزدیک و به صورت عینی مطالعات خود را با خارج از مکتوبات پیوند و لذتی دو چندان ببرند.

قوانین تورهای تاریخی و فرهنگی

قوانین کلی این تورها

البته همه ی کسانی که اندکی علاقه مندی تاریخی داشته باشند هم بسیاری از موارد زیر را رعایت میکنند و این موارد صرفا جنبه ی یاد آوری دارد:
1- رعایت آرامش و سکوت در حین توضیحات راهنما ضروری می باشد.
2-در سایتهای تاریخی از گذاشتن پا روی ساختمانها ی تاریخی و یا تکیه دادن به دیوارهای خشتی و قدیمی و یا ایستادن بیش از ظرفیت بر روی بامها و همچنین دست زدن به آثار تاریخی جدا خودداری شود.
3- از تکیه دادن به ویترینهای موزه ها و یا قفسه های اشیاء تاریخی خودداری گردد.
4- از فلاش زدن به هنگام عکاسی در فضاهای سر پوشیده خودداری شود.

مدت تور دو روزه
تاریخ و ساعت حرکت ساعت چهار صبح پنجشنبه سی خرداد نود و هشت و بازگشت ساعت 23 سی و یکم
تاریخ برگشت 1398-03-31
مبدا حرکت کرج - میدان شهید آجرلو ( سپاه)
تعداد شب و نوع اقامت یک شب اقامت در اقامتگاه بومگردی
نوع وسیله نقلیه اتوبوس توریستی
وعده های غذایی دو وعده صبحانه - دو وعده نهار - پذیرایی میان وعده ( وعده شام بر عهده گردشگر می باشد)
شهرهای مورد بازدید تکاب - تخت سلیمان - غار کرفتو
برنامه سفر

روز اول:

صرف صبحانه و نهار در مسیر، بازدید از زندان سلیمان ( زندان دیو)، بازدید از مجموعه ثبت جهانی تخت سلیمان ( بزرگترین مرکز آموزشی، مذهبی، اجتماعی و مهمترین عبادتگاه ایرانیان پیش از اسلام)، بازدید از آتشکده آذرگشنسب ( یکی از سه اتشکده مهم ایرانیان باستان)، بقایای دالان های ساسانی و آثار اشکانی و ایلخانی، تجربه و تماشای لحظه غروب خورشید در کنار دریاچه ارامش، شب استقرار در هتل و استراحت

روز دوم:

صرف صبحانه در هتل و تحویل اتاق ها، بازدید از غار آئینی و باستانی کرفتو ( غار طبیعی آهکی و دستکند کرفتو که دارای کتیبه های پیش از تاریخ است)، صرف نهار و حرکت به سمت کرج


وسایل مورد نیاز
در نظر داشتن یک وعده شام (قابل تهیه در رستوران هتل)، کارت شناسایی (شناسنامه برای زوجین)، لباس مناسب فصل، کفش مناسب پیاده روی، آب و لیوان شخصی و غیر یکبار مصرف، شارژر موبایل و دوربین و سایر لوازم بهداشتی و فردی
سایر توضیحات  

نکات مهم و قابل توجه:

1- مسیر با ماشین حدود 7 ساعت ( با احتساب توقف ها ) می باشد.
2- با توجه به پیاده روی ها لباس و کفش مناسب پیاده روی و طبیعت گردی همراه داشته باشید.
3- پیاده روی ها روزانه حدود یک الی یک ساعت و نیم و سبک می باشد.
4- برای بازدید از زندان سلیمان حدود یک ساعت پیاده روی سبک تا دهانه کوه خواهید داشت.
5- همراه داشتن لباس مناسب فصل به تمامی همسفران در این تور توصیه می گردد.
6- و به تهیه لوازم مورد نیاز درج شده در بالا توجه لازم را داشته باشید .
در مورد این تور اگر سوالی دارید فرم زیر را کامل کنید