clear
یکشنبه, 28 دی 1399 ساعت 08:30

شهر سوخته استان سیستان و بلوچستان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

شهر سوخته یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان به حساب می آید. به دلیل ظرفیت های برجسته تاریخی و تعداد بالای آثار کشف شده ، این شهر مکانی ارزشمند برای باستان شناسان و دوستداران تاریخ است.

در سفر به شهر سوخته ، وارد یک موزه بزرگ و باز می شوید که در هر گوشه آن یک گنج پنهان دارد.اگرچه جاذبه های تاریخی زیادی در این منطقه وسیع وجود دارد ، اما در مقایسه با دیگر مکانهای ایرانی نادیده گرفته شده است.این سایت همچنین با نام های دیگری از جمله: شهر هنری (به دلیل کشف آثار برجسته هنری و صنایع دستی) و شهر علم (به دلیل کشف آثار برجسته علمی خصوصاً در زمینه پزشکی) نیز نامیده می شود. از نکات قابل توجه در مورد این شهر نبود برج و استحکامات برخلاف شهرهای اطراف آن است. همچنین وجود دروازه ای  که نشان دهنده تعامل ساکنان آن با شهرهای اطراف است و عدم وجود سلاح های جنگی در میان دستگاه های کشف شده این واقعیت را تأیید می کند. به همین دلیل شهر صلح یکی از نام های دیگر آن است.آب و هوای گرم و خشک سیستان و بلوچستان و کمبود خدمات رفاهی از دلایل عدم توجه کافی گردشگران به این سایت است.شهر سوخته یک تمدن هوشمند و خلاق با بیش از پنجاه هزار سال قدمت است. این بزرگترین سکونت شهری در نیمه شرقی فلات ایران ، در 56 کیلومتری زابل در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

تاریخچه شهر سوخته

تاریخچه شهر سوخته به بیش از 5000 سال پیش برمی گردد ، تمدن این منطقه همان تمدن جیرفت و عصر مفرغ است. در این شهر باستانی ، بین 3200 تا 1800 سال قبل از میلاد ، دوره های مختلف شهرنشینی مورد مطالعه قرار گرفته است. بر اساس اکتشافات زندگی شهر سوخته به چهار دوره تقسیم شده است که شامل تاسیس شهر ، رشد و شکوفایی آن ، آغاز زوال و دوره ویرانی است.مساحت این شهر 151 هکتار است و قدمت آن به 3200 سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد. اولین شخصی که پسوند "سوخته" را به نام آن اضافه کرد سرهنگ بیت بود که در دوره قاجار از این مکان باستانی بازدید کرد و به دلیل وجود خاکستر در اطراف تپه های شهر ، او فکر کرد که این خاکسترها بقایای آتش سوزی است که باعث زوال تمدن باستان شده است امابرخی دیگر از باستان شناسان معتقدند که اگرچه دو آتش سوزی در این شهر رخ داده است ، اما مهمترین دلیل انحطاط تمدن درخشان این شهر حمله قبایل مهاجر و انحراف رودخانه هیرمند بوده است.وجود خاکستر به دلیل کوره های زیادی است که در شهر فعال بوده اند زیرا صنعت نقش بسزایی در این شهر داشته است. بر اساس اکتشافات بنیادی ، بدون شک شهر سوخته در میان توسعه یافته ترین شهر آن زمان بوده است.

پیشرفت های شهر سوخته

چشمی صنوعی متعلق به زنی 25 تا 30 ساله که 4800 سال پیش در یکی از مقبره های شهر سوخته دفن شده است.با جراحی مغز ، پزشکان بخشی از جمجمه دختر دوازده یا سیزده ساله را برداشته و برای درمان هیدروسفالی (تجمع مایع در جمجمه) 4800 سال پیش او را عمل کردند و او مدتها پس از عمل زنده ماند.قدیمی ترین تخته نرد جهان که بسیار قدیمی تر از تخته نرد موجود در گورستان سلطنتی بین النهرین اور است.اولین انیمیشن در جهان ، جام سفالی ، که در آن هنرمند توانست یک بز را در 5 حرکت طراحی کند که به سمت درخت حرکت کرده و از برگهای آن تغذیه می کند.

بازدید : 566 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 29 دی 1399 ساعت 08:32

شما مجوز ارسال نظر را ندارید