clear
دوشنبه, 01 ارديبهشت 1399 ساعت 14:25

پارک جنگلی سیسنگان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

پارک جنگلی و ساحلی سیسنگان در سال ۱۳۴۴  توسط مهندس " سعیدی آشتیانی" طراحی شد،پارکی که در ۲۷ کیلومتری جاده نوشهر به نور واقع شده است.

جائی که بدلیل قرار گرفتن میان کوه و دریا چشم انداز ها و مناظر شگفت انگیزی از طبیعت در آن بوجود آمده است و از شمال به دریای خزر , از جنوب به کوههای البرز , از غرب به روستای توسکاتک و از شرق به روستای صلاح الدین کلا محدود شده است. پارک مساحتی در حدود ۶۰۲ هکتار دارد و در ابتدا برای حفظ گونه های گیاهی خاص ساخته شد, اما  به مرور به یک مکان تفریحی و گردشگردی تبدیل گردید که همواره میزبان گردشگرانی ست که گوشه دنج از جنگلهای هیرکانی را برای آرامش انتخاب کرده اند.سیسنگان زیستگاه انواع گونه های درختی , درختچه ای و جانوری ست.
پوشش گیاهی بخش ساحلی درختان و درختچه هایی مانند توسکا، لرگ، بلوط، آزاد، لیلکی، انجیر، داغداغان، انار، ازگیل، سرخ ولیک، گوجه جنگلی، توت، سیاه تلو، توسکای قشلاقی، نمدار، شب خسب، خُرمندی پوشش گیاهی بخش ساحلی را تشکیل می دهد. پوشش گیاهی بخش غربی جنگل سی سنگان در بخش غربی میتوان بلوط، انجیلی و گیاهان بوته علفی همچون بنفشه سه رنگ، پونه، پرسیاوشان، نگون سار (سیکلامن)، داردوست، پامچال، سرخس، گل راعی, جگن، ازملک، تیره گندمیان، کنگر، پنیرک، پیچک، همیشک، شبدر، کوله خاس، نیلوفر، یونجه و تمشک را مشاهده کرد. بخش جنوبی نیز شامل تیپ انبوه شمشاد می باشد.همچنین پستاندارانی مانند شوکا، مرال، خرس قهوه ای، پلنگ، روباه، گربه جنگلی، گراز و شغال، دوزیستانی مانند غوک، وزغ، سمندر وخزندگانی مانند انواع مارها در این پارک جنگلی زندگی کرده و حیات وحش آن را تشکیل می دهند.در مورد وجه تسمیه سیسنگان روایات مختلفی وجود دارد از جمله در تاریخچه ابن اسفندیار، کتاب معروف تاریخ طبرستان این چنین آمده است "وقتی افراسیاب منوچهر را دنبال کرد او به رسته دار آمد و پس از چندی که در خورشید رستاق آواره شد در چلندر، در محلی کوهستانی و تقریبا دریا، پناه جست. در آنجا بین دهات نوشه ده و کنس خندق بزرگی حفر کرد و با همراهان خود در آنجا ماند".در آن محل، که در یک طرف کوه غار بزرگی است، منوچهر خزائن و دفائن خود را پنهان کرد. سپس در مدخل آن غار قصری ساخت که در عصر نویسنده به دژ منوچهر معروف بوده است. (در زمان علوی صغیر از همین غار خزائن بسیار بدست آمد). منوچهر صخره هایی که جلوی رودخانه را سد کرده بود برکند و آب برخی از سنگها را تا ساحل دریا برد، که هنوز هم در محلی به نام سی سنگان بقایای آنها مانده است. سپس آن اراضی را کشت و زرع کردند و منوچهر شهر رویان را در آن محل بنا ساخت." و بدین گونه نام سی سنگان برای این محل انتخاب شد.

بازدید : 208 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 01 ارديبهشت 1399 ساعت 14:36
محتوای بیشتر در این بخش: « چشمه های باداب سورت جنگل الیمستان »

شما مجوز ارسال نظر را ندارید