clear
سه شنبه, 16 دی 1399 ساعت 09:48

باغ شوکت آباد بیرجند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

باغ شوکت آباد بیرجند در روستای شوکت آباد در فاصله پنج کیلومتری شهر بیرجند استان خراسان جنوبی قرار گرفته است. این مجموعه در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۷۸ با شماره ثبت ۲۳۶۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

برای بازدید از آن می توانید با تورهای گردشگری البرزمن همراه شوید. باغ و عمارت شوکت آباد بیرجند متعلق به امیر اسماعیل خان شوکت الملک بوده و به دلیل نداشتن فرزند به برادرش محمد ابراهیم خان، داده شد و سپس توسط اسدالله علم وقف گردید. امروزه بخش هایی از این مجموعه تحت عنوان موزه طبیعی مورد استفاده قرار میگیرد و قسمتی دیگر از آن به رستوان سنتی تبدیل شده است. محوطه سازی باغ از نظر درختان و فرم بصورت منظم و دارای مسیرهای ارتباطی به طرف یکدیگر است که به وسیله گلهای زینتی زیباتر شده است. سیستم آبیاری این درختان به وسیله یک استخر و کانال های متعددی که ایجاد شده اند، انجام میگیرد.

معماری باغ شوکت آباد بیرجند

باغ شوکت‌آباد بیرجند از نظر ساختار و معماری قابل توجه می باشد. این مجموعه متشکل از حصار، برجهای دیده بانی، سردر ورودی، عمارت اصلی، حوضخانه، عمارت نارنجستان، باغ، اصطبل و فضاهای خدماتی می باشد. هماهنگی بین فضاهای مختلف معماری این بنای قاجاری از جمله شاخصه های خاص آن است که حاکی از وجود طرح و نقشه از قبل تعیین شده برای ساخت بنا می باشد. بیشتر بخش های باغ و عمارت شوکت آباد بیرجند در ضلع جنوبی و شرقی باغ متمرکز شده است. عمارت اصلی بنا که در قسمت جنوبی قرار دارد به مانند کوشکی زیبا با نمایی سفید رنگ جلوه گری میکند. عمارت نارنجستان یکی دیگر از فضاهای مهم مجموعه محسوب می شده که در پشت عمارت اصلی قرار گرفته است. این بنا اندرونی محل خصوصی صاحب بـاغ بـحساب می آمده که از لحاظ معماری و طرح شباهت فراوانی به خانه‌های مسکونی بافت قدیم بیرجند دارد. هرکدام از بخش‌های متعدد باغ و عمارت دارای تزئینات زیبایی می باشند. در این میان حوضخانه دارای بیشترین ویژگی معماری و تزیینی است. این قسمت دارای گنبد بزرگی است که در مرکز آن یک کلاه فرنگی با پنجره‌هایی برای تامین بخشی از نور حوضخانه، ساخته شده است. طاق نماها و قاب های گچی به کار رفته در بنا از جمله شاخص ترین تزئینات باغ می باشند. عظمت باغ شوکت آباد بیرجند آن را به یکی از نمونه های بارز گردشگری استان خراسان جنوبی تبدیل نموده است.

بازدید : 51 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 16 دی 1399 ساعت 10:13
محتوای بیشتر در این بخش: « خانه فروتنی بیرجند

شما مجوز ارسال نظر را ندارید