چاپ کردن این صفحه
یکشنبه, 21 دی 1399 ساعت 08:49

برج های دوگانه خرقان قزوین

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

برج های خرقان قزوین که از نظر معماری و تزئینات اهمیت ویژه ای دارند، در منطقه ای دور افتاده قرار گرفته و با گذشت حدود هزار سال از زمان احداث آن، هنوز عظمت خود را حفظ کرده اند. این دو برج یا آرامگاه در فاصله سی متری یکدیگر واقع شده و طبق کتیبه های موجود، با فاصله زمانی 26 سال از یکدیگر ساخته شده اند.

زمان احداث برج اول سال 460 هجری و برج دوم 486 هجری می باشد. اگرچه در معماری برج های خرقان اندک تفاوتی به چشم می خورد، ولی نقشه بنا و تزئینات شباهت زیادی به یکدیگر دارد. برج ها با نقشه هشت ضلعی بنا شده و در اضلاع هشتگانه آن ها، هشت ستون مدور قرار گرفته است. گنبد برج ها به صورت دو پوش است که از نظر معماری می توان آن را از قدیمی ترین گنبدهایی که دارای دو پوشش داخلی و خارجی است، به حساب آورد. متاسفانه در اثر مرور زمان گنبد خارجی برج های خرقان قزوین از بین رفته است. داخل برج جدیدتر محرابی مزین به آجرکاری وجود دارد.در گذشته ای نه چندان دور، در داخل هریک از دو آرامگاه ضریحی چوبی از عهد صفوی وجود داشت که به لحاظ منبت کاری از آثار هنری زیبای عهد صفوی به شمار می رفت. متاسفانه یکی از این ضریح ها مفقود شده است. نوشته روی ضریح باقی مانده نشان می دهد که دو برج متعلق به دو شخصیت مذهبی است. طبق کتیبه آرامگاه متعلق به شخصی به نام محمد بن موسی الکاظم و خواهرش جدید خاتون بنت موسی کاظم است. برج های خرقان که از مهم ترین جاذبه های استان قزوین هستند، در سال 1356 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیدند.

تزئینات برج های خرقان قزوین

برج های دوگانه خرقان در تمامی اضلاع هشتگانه، ساقه یا گردنبند و ستون های مدور خود دارای تزئینات آجرکاری هستند. ساقه گنبد از دو بخش تشکیل شده که شامل طرح های هندسی آجرکاری شده و کتیبه ای به خط کوفی با آیات قرانی است. اضلاع هشتگانه برج ها به دو بخش تقسیم شده و دارای طرح های مختلف آجرکاری است. طرح های آجرکاری برج ها بالغ بر 25 نوع است که هریک از این طرح ها دارای نامهای بخصوصی است . علاوه بر آجرکاری، تزئینات کاشی کاری برج های دوگانه خرقان نیز بسیار شایان توجه است. کاشی های برج های خرقان قزوین، که می توان آن را از قدیمی ترین تزیینات کاشی کاری دانست، به رنگ فیروزه ای است و در پیشانی ساختمان به کار رفته است. تزئینات معماری داخل آرامگاه های خرقان نیز اهمیت ویژه ای دارد. آثار ارزنده دیوار نگاره های سلجوقی بر روی اضلاع هشتگانه داخل برج ها و در زیر گنبد برج قدیمی تر دیده می شود که در نوع خود بی نظیر و دارای اهمیت بسیار است. تزئینات نقاشی داخل برج در سه قسمت و عمدتا در رنگ های آبی، سیاه و قهوه ای انجام شده است. نقش قندیل، طاووس، درخت انار، ستاره های شش و هشت پر و ... از جمله نقوش به کار رفته در بنا می باشد. برای بازدید از برج های دوگانه خرقان در استان قزوین می توانید با تورهای گردشگری البرز من همراه شوید و خاطره ای ماندگار برای خود بسازید.

بازدید : 163 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 21 دی 1399 ساعت 09:29