clear
دوشنبه, 23 بهمن 1396 ساعت 16:29

کویر شهداد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

شهداد شهری پر از درختان خرما و باغ های مرکبات در 87 کیلومتری شمال شرق شهر کرمان است که یکی از شهرهای مهم باستانی می باشد که پیشینه آن به شش هزار سال پیش می رسد و نام قدیم آن "خبیص " بوده است. جاذبه های طبیعی و تاریخی این منطقه بسیارند از جمله جاذبه ی طبیعی و شگفت انگیزی که در شمال شرقی این شهر قرار دارد و لقب یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی بکر ایران و حتی جهان را از آن خود کرده است ، کلوت های منطقه هستند.

کلوت به کوههای شنی ای می گویند که بر اثر عامل فرسایشی غالب کویر ” باد ” ایجاد می گردد و فرم ها و شکلهای مسحور کننده ای را ایجاد میکنند که کمتر کسی میتواند پس از دیدن این مناظر , انگشت به دهان نماند و مسحور این زیبایی بی مانند نشود. وقتی ناگهان در دل بیابان لوت چشمتان به سازه های خاکی عجیب و غریب بیفتد و این سازه های خاکی تا چشم کار میکنند دیده میشوند ، انگار وارد یک شهر شده اید. شهری بدون هیچ سکنه ای که انگار تنها برای ارواح ساخته شده. شاید برای همین است که میگویند اینجا شهر جن و پری است. در اصطلاح علمی کلوت ها را "یاردانگ" می نامند.
باد و آب مهمترین عامل شکل گیری این سازه های زیبای طبیعی هستند؛ که مهمترین باد، بادهای ۱۲۰ روزه سیستان است که دیوراه های کلوت را می فرساید و عامل مهم دیگر رود شور می باشد. رود شور تنها رودی است که به صورت دائمی در دل کویر لوت در تمام طول سال جریان دارد.
برای رفتن به این منطقه باید راهنمایی آشنا به منطقه را با خود به همراه داشته باشید ، چرا که می گویند به دلیل موقعیت منطقه و وزش باد و گاهی هم بارش باران ممکن است شکل کلوت ها تغییر کند و شما دچار گمراهی و حتی در منطقه و میان کلوت ها گم شوید. به همین دلیل است که اکثر علاقه مندان برای بازدید از این منطقه از تورهای گردشگری استفاده می کنند.

بازدید : 418 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 05 اسفند 1396 ساعت 12:00
محتوای بیشتر در این بخش: « گنبد مشتاقیه باغ شازده ماهان »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.