clear
سه شنبه, 30 دی 1399 ساعت 08:29

تالاب لیپار چابهار

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

تالاب لیپار در مسیر جاده ساحلی چابهار به گواتر در ساحل دریای عمان قرار دارد. این تالاب در تنگه و دره‌ای صخره‌ای که مشرف به کوه است قرار دارد. در این تالاب، آب دریای عمان به صورت ایستا شده و منطقه‌ای مناسب برای زندگی گیاهان و جانوران به وجود آورده‌است.

در تالاب لیپار درختچه‌های گز و چش و گونه‌های جانوری چنگر، فلامینگو، کشیم، باقرقره، تیهو، جیرفتی، عقاب دشتی، خوتکا، دلیجه و طاووسک وجود دارند.یکی از جاذبه های طبیعی که در کرانه دریای عمان واقع شده است و مشابه این تالاب در جهان فقط چهار نمونه دیگر شناخته شده است، تالاب لیپار چابهار است. این تالاب با زیبایی اعجاب انگیزش سالانه میزبان مسافران، گردشگران و طبیعت گردانان بسیاری است. این تالاب که به تالاب صورتی نیز مشهور است چشمان هر بیننده ای را به خود مبهوت کرده است. دریاچه‌ها و تالاب‌های بسیاری در سراسر جهان وجود دارند که از نظر زیست محیطی مامن بسیاری از گونه‌های جانوری به شمار می‌روند.ولی بعضی از این تالاب‌ها در اقصی نقاط جهان که شاید شمارشان به تعداد انگشتان یک دست باشند، به دلیل رنگ خاص خود از بقیه متمایز شده‌اند.آب این تالاب‌ها بنا به دلیل وجود باکتری‌ها و پلانکتون‌های گیاهی به رنگ صورتی است. تالاب لیپار در مسیر جاده ساحلی چابهار به گواتر در ساحل دریای عمان قرار دارد. این تالاب در تنگه و دره‌ای صخره‌ای که مشرف به کوه است قرار دارد. در این تالاب، آب دریای عمان به صورت ایستا شده و منطقه‌ای مناسب برای زندگی گیاهان و جانوران به وجود آورده است.این منطقه به دلیل موقعیت جرافیایی که دارد شرایط مناسبی را برای رویش و پرورش گونه های مختلفی از بلوط و گزنه را دارد که این گیاهان در آب این تالاب رشد می کنند و صحنه ی فوق العاده زیبایی را پدید می آورد که نمونه آن نه تنها در ایران بلکه در جهان بسیار کم دیده شده است.

موقعیت جغرافیایی تالاب لیپار

لیپار در تنگه و دره‌ی صخره‌ای که مشرف به کوه‌های چابهار است، قرار دارد. این تالاب صورتی در مسیر جاده‌ا‌ی و در کنار ساحل زیبای چابهار به گوادر دریای عمان واقع شده که امروزه به محلی مناسب برای گشت و گذار و عکاسی تبدیل شده است. در این تالاب آب دریای عمان به حالت ایستا درآمده و زیستگاه مناسبی را برای جانوران و گیاهان منطقه به وجود آورده و علت صورتی بودن آب تالاب لیپار، وجود پلانکتون‌های گیاهی زیاد و مواد آلی و معدنی غنی آن است که از طریق رودخانه‌ها و خورهای متصل به این خلیج وارد می‌شوند. گیاهان بلوط، گزنه، درختچه‌های گز و چش از عمده پوشش گیاهی منطقه محسوب می‌شود و رویش آنها در اطراف تالاب لیپار، چشم‌اندازهای زیبایی را خلق می‌کنند که این تالاب را به یکی از حیرت‌انگیزترین تالاب های ایران تبدیل کرده استوجود پلانکتون‌های گیاهی زیاد در منطقه (۹۰ درصد پلانکتون‌های گیاهی در این حوزه یافت می‌شوند)، وفور مواد آلی و معدنی که از طریق رودخانه‌ها و خورهای متصل به خلیج به این حوزه هدایت می‌شوند، باعث افزایش زیاد تولید بیولوژیکی در بعضی از فصول سال خواهد شد.به طوری که این عوامل به همراه جریانات دریایی حاصل از طوفان‌های مونسون که از ویژگی‌های منحصربه‌فرد حوزه اقیانوسی دریای عمان است، موجب افزایش بیش از حد تعداد پلانکتون‌های گیاهی در ماه‌های بعد از فصل مونسون (از اواسط خرداد تا اواسط شهریور ) می‌شود.

بازدید : 1253 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 27 دی 1399 ساعت 11:07
محتوای بیشتر در این بخش: « شهر سوخته کوههای مینیاتوری(مریخی) »

شما مجوز ارسال نظر را ندارید