clear
دوشنبه, 06 آبان 1398 ساعت 13:45

مرداب هَسَل

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

در نزدیکی روستای سینوا، در فاصله ۱۰ کیلومتری شهرستان چالوس و در مجاورت مرزن آباد، مردابی زیبا با چشم اندازی فوق العاده و منحصر به فرد به نام هسل وجود دارد. مرداب هسل در میان جنگلی انبوه و زیبا واقع شده و در هر فصلی دارای زیبایی ها و چشم انداز متفاوت و منحصر به فرد است.

آب این مرداب از کف و کانون آن می‌جوشد و هیچ درّه یا جویباری آب‌های سطحی را به سمت آن نمی‌برد. این فقط خود مرداب نیست که زیبا و دل فریب است مسیر رسیدن به آن هم داستان دیگری دارد و پر است از جاذبه های رویایی، خیال انگیز و جادویی. در گویش محلی به آب راکد هسل گفته می شود و نام این دریاچه نیز به دلیل راکد و بی حرکت بودن آن، هسل نامیده شده است.
در فصل بهار و تابستان پوشش سبز نوعی جلبک بر روی سطح آب مرداب، آن را مانند جواهری سبز تبدیل کرده و با فرارسیدن فصل پاییز و زمستان از سبزی این جلبک ها کاسته شده و رنگ خود را به قرمز و نارنجی تغییر می دهند.
هماهنگی رنگ جلبک ها با محیط اطراف مرداب منظره ای شگفت انگیز ایجاد کرده و سبب شده تا با سفر در هر فصلی به این مرداب، بتوان منظره جدیدی را تجربه کرد.
با نظاره گر شدن زیبایی ها و مناظر حاکم بر این مرداب می توان به راحتی پی به این موضوع برد که قدرتی جادویی و سحرآمیز دست به آفرینش و کشیدن این تابلوی زیبای هستی زده و منطقه ای دنج، آرام و تکرار نشدنی را خلق کرده است.
شرایط جوی این منطقه بسیار متفاوت است به طوری که ممکن است در حوالی مرزن آباد شما با آفتاب روبه رو باشید و یکدفعه هوا ابری شود و باران غافلگیرتان کند، بنابراین بارانی، لباس و کفش مناسب مثل بوت همراهتان باشد که در گل گیر نکنید.
تا مرداب حدودا ۴۵ دقیقه مسیر پیاده روی در پیش خواهید داشت که در دل جنگل بوده و اگر با جنگل آشنایی ندارید می‌بایست از افراد محلی و آشنا به مسیر کمک بگیرید البته مسیر پاکوب رسیدن به مرداب مشخص است اما مراقب باشید.

بازدید : 715 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 06 آبان 1398 ساعت 13:55
محتوای بیشتر در این بخش: تالاب میانکاله »

شما مجوز ارسال نظر را ندارید