clear

سفرنامه تور شیراز مورخ 4 الی 98/1/8

2 ماه 4 هفته گذشته - 2 ماه 2 هفته گذشته #2121 توسط راگا - راهنمایان گردشگری البرزمن
سفرنامه تور شیراز
مورخ 4 الی 98/1/8
راهنما: محمدمهدی امینی زاده


من دوستدار روی خوش و موی دلکشم
مدهوش چشم مست و می صاف بی‌غشم
گفتی ز سر عهد ازل یک سخن بگو
آن گه بگویمت که دو پیمانه درکشم
من آدم بهشتیم اما در این سفر
حالی اسیر عشق جوانان مه وشم
در عاشقی گزیر نباشد ز ساز و سوز
استاده‌ام چو شمع مترسان ز آتشم
شیراز معدن لب لعل است و کان حسن
من جوهری مفلسم ایرا مشوشم
از بس که چشم مست در این شهر دیده‌ام
حقا که می نمی‌خورم اکنون و سرخوشم
شهریست پر کرشمه حوران ز شش جهت
چیزیم نیست ور نه خریدار هر ششم
بخت ار مدد دهد که کشم رخت سوی دوست
گیسوی حور گرد فشاند ز مفرشم
حافظ عروس طبع مرا جلوه آرزوست
آیینه‌ای ندارم از آن آه می‌کشم

همسفرانی از جنس ادب و مهر و صفا با لبخند یکی یکی وارد اتوبوس شدند اگر چه شب بود ولی برق چشمانشان همه جا را روشن میکرد .
بعد از معارفه ، فضل و هنر و تجربه همسفران بیشتر نمایان شد چراکه قریب به اتفاق آنها معلم و مدرس و دکتر و هنرمند و کارمند و بازنشسته و محصل بودند .
بعد از شام حالا دیگر اعضاء خانواده کوچکمان که صمیمی تر شده بودند تصمیم گرفتند تا قبل از خواب شادی را بین خودشان تقسیم کنند و تا پاسی از نیمه شب مشغول پایکوبی شدند .
اما فردا روز پر کاری خواهد بود و ناگزیر از استراحت ... صبح پنجم فروردین به مجموعه پاسارگاد رسیدیم بعد از صبحانه وارد مجموعه شدیم .
اینجا پایتخت کوروش هخامنشیست نوه ایشتیویگو آخرین پادشاه ماد ها . اما تقریبا جز مقبره خودش و سنگ نگاره مرد بالدار چیز قابل توجه دیگری باقی نمانده و همگی در طول زمانهای مختلف تخریب شده اند و فقط مقبره مادر سلیمان نبی و مرد مقدس بالدار در امان مانده اند !...
از کاخ اختصاصی کوروش هم‌ چند پایه ستون و یک کتیبه که در زمان داریوش به سه زبان هک شده :
ادم کوروش خشایصیه هخامنشیه
منم کوروش پادشاه هخامنشی
این کتیبه را به اتفاق همسفران تکرار کردیم تا این عظمت را یادمان نرود .
تنها ستون سالم ۲۵۰۰ ساله کاخ عام را دیدیم .


و از دور هم بقایای تخت سلیمان و مقبره کمبوجیه را نظاره کردیم و بر سر مقبره کوروش دور هم جمع شدیم .شش پله و مقبره بر سکوی هفتم و کمی از خصوصیات مقبره گفتیم و از منشور کوروش . گویی که از پله هفتم منزلت پیری این جملات را میتوانستی گوش کنی :
وقتی که وارد بابل شدم من به خدایان بابل احترام گذاشتم . مردوک خدای بابل دلهای مردم را به سمت من نرم کرد . با شادمانی وارد شهر شدم .
دستور دادم کسی از زندگی ساقط نشود .
برده داری را برانداختم .
هر کسی در پرستش خدای خود آزاد بود ....
در تمام این لحظات که چرخ میزدیم و‌نظاره میکردیم انگار نه انگار که زیر باران خیس شدیم و همسفران محو‌تماشای ‌پاسارگاد بودند .کم کم پاسارگاد را ترک کردیم و به سمت نقش رستم حرکت کردیم .
مکانی اعجاب برانگیز و با قدمت مربوط به سه دوره تاریخی عیلامی و هخامنشی و ساسانی . گور دخمه های اردشیر و داریوش و خشایارشا و داریوش دوم در نهایت زیبایی و عظمت خودنمایی میکردند و سنگ نگاره های زیبای دوره ساسانی نظر همه همسفران را جلب میکردو بنایی ملقب به کعبه زرتشت که راز های زیادی را از ۲۵۰۰ سال پیش تا کنون در خود جای داده .


همه را زیر باران نظاره کردیم و به سمت هتل حرکت کردیم و بعد از ناهار و کمی استراحت خود را جلوی پله های پارسه یافتیم و درک اینهمه عظمت و تاریخ آنهم در یک روز بارانی کمی سخت به نظر میرسید ولی شیرین بود .
از پذیرندگی بنا گفتیم و وقار حرکت روی پله ها و اگر یک روز کامل هم از دروازه ملل میگفتیم باز هم گفتنی داشت . از دانایی و ثروت و نجابت مردمان و‌پادشاهان سرزمینمان گفتیم و سر ستون هما و ظرفیت پذیرش مردمان سرزمینمان . از شوکت پادشاهان هخامنشی و دوخصوصیت بارز آثار هخامنشی که هم شاهوار و هم ترکیبی هستند .کاخ صد ستون را دیدیم و از نماد بهار و‌ نوروز در کاخ آپادانا گفتیم و روی سنگ نگاره ای خاص دیدیم که زن محور چرخ زندگیست و دهها دیدنی دیگر و باران همچنان امان نمیداد و مجبور به باز گشت به هتل بودیم .


روز دوم مجددا به بازدید بارانی پارسه (تخت جمشید ) پرداختیم چراکه دروازه های شهر شیراز به رویمان بسته بود و اهالی شهر هم مشغول دست و پنجه نرم کردن با سیلاب و آوار بودند
لحظات غم انگیزی بود که میدیدی هجوم بی رحمانه سیلاب زندگی را آوار میکند ولی کاری از دستت برنمی آید و دستمایه مان فقط صبر و دعا بود . بر خلاف تلاش بی وقفه همکارانم از ورود به شهر شیراز در روز دوم نا امید شدیم و بعد از ناهار به روستای فاروق در نزدیکی محل اقامتمان رفتیم .
گویا انار این منطقه زبانزد است اما حیف که فصلش نبود پس به اقامتگاه بوم گردی حاج مختار زارع رفتیم و چرخی در باغ زدیم و عکس گرفتیم و دمنوش خوبی هم نوشیدیم و به امید شیراز شب را به صبح رساندیم .
اوایل روز سوم بود که از کنار دروازه قران گذشتیم و لبخند شادی بر لب همسفران نشست ولی غم از دست دادن هموطنان عزیزمان از یادمان نرفته بود .


اولین گشت شیراز مسجد نصیرالملک بود . شخصی که برای ساختن این مسجد زیبا کمی لطافت و شیطنت به خرج داده و با استفاده هدفمند از رنگ صورتی و دیگر هنر ها ‌ بینندگان را به میهمانی رنگ و نور دعوت کرده است . آری ، عبور پرتو نور آفتاب از پنجره های رنگی شبستان تابستانه مسجد صورتی چنان صحنه ای می آفریند که شاید تا آخر عمر از ذهنت پاک نشود .
بقیه توضیحات هم توسط همکار شیرازی عزیز خانم شیرعلی پور توصیف کاملی از این مسجد را ایجاد کرد .سپس به نارنجستان قوام رفتیم، از درب چوبی وارد میشوی و پس از نیم گردشی گویی وارد باغ بهشت میشوی .


حیاط خانه پر از درختان سبز نارنج و در حاشیه ، درختان نخل بلند بالا و حوض و آبنما در وسط حیاط خودنمایی میکند .ترکیبی از رنگها و معماری زیبا و تقارن کف و سقف همه ما را همچون بچه های سر به هوا مات و مبهوت میکند و لحظاتی تصور بهشت تداعی میشود .


منت خدای را عز و‌جل که طاعتش موجب قربت است و به شکر اندرش مزید نعمت و چه نعمتی بهتر از دیدن مقبره سعدی هم با صفا و‌هم‌ کمی شلوغ ولی در هوای عالی چرخی زدیم و نزدیک ظهر است و ناگزیر از ناهار وگرنه دل کندن از سعدی را نداریم .

بعد از ناهار کمی بالا رفتیم که حافظ را ببینیم و دوباره پایین آمدیم و خضوع کردیم و وارد هشت دری بهشت حافظ شدیم و فالی زدیم و اوقات خوشی ساختیم .


دل کندن سخت بود اما صفای باغ ارم را نمیشد از دست داد . در بین کوچه های باغ ارم قدم زدیم و حالمان با طراوت شد


حال خوبمان را به ارگ کریمخان بردیم و از کنار برج پیزای ایران وارد بازار شدیم .
مثل همیشه جذاب و وقت گیر . سری به سرای مشیر زدیم و عکس یادگاری گرفتیم و‌بعضی از همسفران خرید کردند و قدم زنان برگشتیم و خسته ولی شاداب از یک روز پر تلاطم به هتل برگشتیم .آخرین روز است و وقت خداحافظی . همسفران چمدان به دست و صبحانه خورده کنار اتوبوس آماده آخرین بازدید ها هستند
به موزه پارس در عمارت کلاه فرنگی رفتیم و توضیحات راهنمای محلی بعضی از ناگفته های تاریخ را بازگو‌کرد و بعد از آن حمام وکیل گرمای خودش را داشت . شلوغ و پر بازدید و همه کنجکاوانه هنر و‌معماری و مهندسی پیشینیان را نظاره میکردند .


آخرین بازدید شیراز مسجد وکیل بود که تقارن و زیبایی ستونهای مارپیچ چشمها را نوازش میداد چند عکس یادگاری در کنار حوض صحن مسجد گرفتیم .و زمان خداحافظی با شهر علم و ادب و تاریخ فرارسیده بود و بعد از ناهار دل به جاده سپردیم .


و در تمام طول راه که تا نزدیکی صبح طول کشید خاطرات خوبمان را مرور کردیم و لذت مسابقه و شادی داخل اتوبوس را در ذهن خود ماندگار کردیم .
نزدیک طلوع خورشید بود که به شهرمان رسیدیم و پایان سفر بود ولی انتظار سفر بعدی شیرین است چرا که سفر پایان ندارد .
از همه همسفران عزیزم که با صبر و شکیبایی همه مشکلات و موانع این سفر پرچالش رو پشت سر گذاشتند و سفر خاطره انگیزی رو خلق کردند سپاسگزارم ...

به امید دیدار مجدد همه دوستان
محمد مهدی امینی زاده
نوروز ۹۸

راگا - راهنمایان گردشگری البرزمن

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

زمان ایجاد صفحه: 0.196 ثانیه
حق کپی رایت محفوظ برای البرزمن و بهینه شده با : Kunena Forum