clear

سفرنامه تور تالاب میانکاله و جزیره آشوراده مورخ 6 الی 97/10/7

5 ماه 3 هفته گذشته - 5 ماه 3 هفته گذشته #2079 توسط راگا - راهنمایان گردشگری البرزمن
سفرنامه تور تالاب میانکاله و جزیره آشوراده
مورخ 6 الی 97/10/7
راهنما: سحر بوذری


ساعت ۴:۲۰ بامداد ششم دی ماه نود و هفت با همسفران گل البرزمن راهی سفری متفاوت شدیم. پس از استراحتی کوتاه و صرف صبحانه و دیدن شکوه دماوند،به معارفه یار نشستیم.در طول مسیر، با اردلان به زمان جنگ جهانی دوم رفتیم و پس از عبور از پل پیروزی، اسپهد خورشید را دیدیم.
بعد از توقفی کوتاه، با خواندن اعترافات آقای سلوس،از پرنده نگری گفتیم .شوق دیدارمان با دلبرکان مهاجر افزون و انتظار سخت... برای کوتاه کردن زمان انتظار، ساعتی با رقابت پانتومیم تیم هاشم و تیم واریان به خنده و شیطنت گذشت. به گلوگاه رسیدیم و اکبرجوجه، غذای محلی استان مازندران، انرژی مان را تقویت کرد.
ساعت۱۴:۳۰ به بندر ترکمن رسیدیم و پس از چرخی یک ساعته در بازار محلی ، سوار بر قایق ها به جزیره آشوراده رفتیم.
به جزیره که رسیدیم، خورشید در حال غروب بود. فرصت را غنیمت شمرده و به تماشای غروب خیال انگیز جزیره نشستیم
که وصف زیبایی آن در کلام نمی گنجد.قرقاول دیدیم و پیتل را. (گراز جزیره)
سگ های محلی به استقبال مان آمده بودند و ما را تا اقامتگاه مشایعت کردند. به خانه که رسیدیم سید با چای داغ انتظارمان را می کشید. بعد از صرف چای و جا به جایی وسایل در اتاق ها، به حیاط آمدیم. قیر ممسنی مجلس را دست گرفته بود و سایر همسفران هم غرق در شادی و خنده .
سید نیز مجال کوتاهی یافت و توضیحاتی در مورد فضای آشوراده و قدمت و وضعیت سکونت آن داد.
ساعت ۲۱ شام خوردیم. آقا فرشید حسینی که از بازار ماهی فروشای ترکمن کلی ماهی خریده بود، مشغول پاک کردن اونها شد و پویا و اردلان و بهزاد هم مشغول آماده کردن آتیش. کباب کردن ماهی ها یکساعتی طول کشید ولی ارزش انتظار رو داشت. انصافاً که آقای حسینی دستپخت عالی داره و ماهی کباب رو که برکت زیادی هم داشت هم همسفرا و هم خانواده سید نوش جان کردن و کلی کیف کردن.
ساعت ۲۲:۳۰ اقامتگاه غرق در سکوت و همسفران برای خواب آماده میشدن. اتاق ها نوستالژیک با بخاری نفتی، ساده بودند اما گرم .
صبح روز جمعه هفتم دیماه ساعت ۵:۳۰ از خواب بیدار شدیم. چون هوا غبار صبحگاهی داشت ،برنامه دیدن طلوعمون لغو شد. تصمیم گرفتم برای اینکه زودتر به دیدن پرنده ها بریم، به کمک سید و خانومش برم تا صبحانه رو زودتر آماده کنن. تو این فاصله آقا پویا زحمت همراهی بعضی از همسفرای علاقمند رو تا ساحل کشید و گشت کوتاهی زدند.


بعد از آماده شدن صبحانه، به طبقه بالای اقامتگاه رفتیم و تلسکوپ رو برای دیدن پرنده ها آماده کردیم.
فلامینگو، عقاب دریایی دم سفید،...
همسفرانی که تا ساحل رفته بودن و اونهایی که تازه بیدار شده بودن، یکی یکی به طبقه بالا اومدن و با دیدن تصویر پرنده ها در تلسکوپ به وجد آمدن. اما این همه داستان نبود...
بعد از صرف صبحانه و غذا دادن به پیتل و خونواده اش که خیلی هم جالب و هیجان انگیز بود، دوربین هامونو برداشتیم و به همراه سید به قلعه روسهای جزیره رفتیم. توضیحاتی در مورد قلعه شنیدیم و از سید جدا شدیم و گشت پرنده نگری مون رو شروع کردیم.فلامینگو
پلیکان
کفچه نوک
حواصیل خاکستری
اگرت کوچک
باکلان کوچک
اردک سر سبز
اردک سر حنایی
خوتکای معمولی
چنگر
عقاب دریایی دم سفید
عقاب طلایی
سنقر تالابی
آبچلیک تک زی
آبچلیک تالابی
سلیم طوقی بزرگ
سلیم کوچک
تلیله کوچک
گیلانشاه حنایی
آووست
کاکایی خزری
قرقاول
و شوق همسفرا برای دیدن گونه های جدید تر با ابراز احساساتی که همه از اعماق وجود بود، بیشتر و بیشتر میشد.


ساعت ۱۲:۱۵ گشتمون رو با عکس یادگاری در ساحل زیبای آشوراده پایان دادیم و به اقامتگاه برگشتیم. خانوم سید برامون چکدرمه (غذای سنتی بندر ترکمن) توی قابلمه سنتی خودشون آماده کرده بود که بسیار هم خوشمزه بود. ساعت ۱۳:۳۰ بعد از صرف ناهار و جمع کردن وسایلمون، با خونواده سید (ابوالفضل و محدثه،راهنماهای کوچک جزیره) خداحافظی کردیم و راهی کرج شدیم.در مسیر برگشت باز از پرنده ها و سختی های مهاجرتشون گفتیم . از ارزش اکولوژیک شون و اینکه چقدر به حفاظت نیاز دارن. مسابقه برگزار کردیم، شعر خواندیم و خاطره بازی کردیم.
ساعت ۲۳ هم با بدرقه همسفرای گل ، سفر دوم پرنده نگری سال ۹۷ را به پایان رساندیم. در پایان از همه همسفرای دوست داشتنی بابت حضورشون و اینکه دومین سفر پرنده نگری سال ۹۷ رو موندگار کردن ،
از آقای ملاحسنی و حسینی که حضورشون دلگرمی و نقطه قوت سفر بود و از اردلان که با تلاش و صبوری و ثبت عکس های خاطره انگیز سفر رو موندگار کرد، تشکر میکنم.

راگا - راهنمایان گردشگری البرزمن

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

زمان ایجاد صفحه: 1.938 ثانیه
حق کپی رایت محفوظ برای البرزمن و بهینه شده با : Kunena Forum