clear
× تصاویر و سفرنامه تورهای بهار 97

سفرنامه تور کوهنوردی صعود به قله آسمان کوه مورخ 97/3/18

1 سال 2 هفته گذشته #1922 توسط راگا - راهنمایان گردشگری البرزمن
سفرنامه تور کوهنوردی صعود به قله آسمان کوه
مورخ 97/3/18
راهنما: مریم فرزام

کوهنوردی تنها ورزش نیست عشق به طبیعت است عشق به پاکی ها ، عشق به زیباییها و کوهنوردی ورزش خصلت هاست . کوهنوردی یعنی ایستادگی ، یعنی خویشتن داری ، یعنی نظم و انضباط ، یعنی استقامت در مقابل سرما و گرما ، کوهنوردی یعنی تحمل مشکلات و سختی ها ، کوهنوردی یعنی پی بردن به رازهای آفرینش ، پی بردن به عظمت و قدرت خالق یکتا .
هیچکس سختی کوهستان را برای دیدن یک منظره تحمل نمی کند قله تنها جایی بر کوهستان نیست . قله درقلب و ذهن کوهنورد جای دارد . قله پاره ای از یک رویاست که به حقیقت می پیوندد و مدرکی مسلم بر این است که زندگیمان با معناست.
صبح روز جمعه هجده خرداد به همراه همنوردان آهنین جان به سمت اتوبان کرج – قزوین حرکت کردیم در حالیکه مقصد روستای هیو بود. تا زمان رسیدن کمی استراحت کردیم .قله آسمان کوه در عمق رشته کوه البرز قرار دارد لذا جهت صعود و رسیدن به قله نیاز است از قلل کوتاه تر دیگر عبور کرد و یا آنها را دور زد .
جهت ایستادن بر بلندای آسمان کوه دو مسیر وجود دارد ، اول صعود از روستای شلمزار و یال جنوبی و دوم ادامه مسیر به سمت امامزاده موسی و صعود از یال غربی . که ما مسیر دوم را انتخاب کردیم .
هفت صبح به امامزاده رسیدیم پس از خروج از امامزاده زمان آشنایی با همنوردان بود .از خودمان گفتیم و سوابق کوهنوردی و سپس با انگیزه قوی صعود به سمت قله حرکت کردیم . پس از ساعتی حرکت برای نوش جان کردن صبحانه توقف کردیم و بعد از صرف صبحانه ای دلچسب در دل طبیعت با انرژی مضاعف ادامه مسیر دادیم . در طول مسیر بازدیدی هم از چیدن پشم گوسفندان هنگام برخورد با گله های متعدد که برای چرا آمده بودند ، داشتیم و صد افسوس که در بعضی قسمتها ، گله ها از منظره زیبا و سبز مسیر تنها خاک را باقی گذاشته بودند ، هر چند خوشبختانه هنوز هم جلوی رویمان پر بود از آویشن و چای و کوهی و کنگر و دیگر گیاهان و بوی مهربان آویشن قدمها را سست کرده بود . هنگامی که متوجه شدیم یکی از همنوردان پیش بینی چیدن گیاهان را کرده و با این منظور زیپ کیف هم همراه دارد کمی آویشن و چای کوهی چیدیم البته با رعایت اینکه گیاه به هیچ عنوان از ریشه چیده نشود و تنها به کندن کمی از برگها اکتفا کردیم .باز هم به مسیر ادامه دادیم یک ساعت به قله مانده ضربان قلبمان نه هفتاد است نه هشتاد بلکه پرنده ایست که خود را به در و دیوار سینه می کوبد .اما به شوق رسیدن به قله و دستیابی به آرامشی که قابل وصف نیست ادامه می دهیم و چه دلچسب است این سکوت و آرامش قله . می دانیم که بعد از فرود باز هم دلتنگش می شویم . دلتنگ همه هیجانش فراز و نشیبش ، صداقت و سنگهای صبورش .


پس از ساعتی استراحت و صرف ناهار و عکاسی در قله با چشم انداز زیبای سد طالقان و شاه البرز سپید پوش به سمت پایین حرکت کردیم . برای فرود نیز دو مسیر وجود دارد . بازگشت به سمت روستای شلمزار و دیگری پیمایش به سمت شرق و فرود از مسیر چشمه ، که مسیر دوم انتخاب شد . پس از فرود از شیب و تحمل خستگیها چه لذتی دارد رسیدن به چشمه ای گوارا و خنک و چه اسم با مسمایی دارد چشمه آب زندگانی که به حق آب زندگانی بود و مرهمی بر پاهای خسته همنوردان با غیرت .


کمی کنار چشمه استراحت کردیم سر و صورتی شستیم و با انرژی دوباره به سمت امامزاده و در نهایت کرج حرکت کردیم در حالیکه قله های بعدی صدایمان می کنند ...

راگا - راهنمایان گردشگری البرزمن

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

زمان ایجاد صفحه: 0.174 ثانیه
حق کپی رایت محفوظ برای البرزمن و بهینه شده با : Kunena Forum