clear

سفرنامه تور کوهنوردی قلعه دختر مورخ 97/7/6

7 ماه 3 هفته گذشته #2010 توسط راگا - راهنمایان گردشگری البرزمن
سفرنامه تور کوهنوردی قلعه دختر
مورخ 97/7/6
راهنما: مریم فرزام


و كوه را درياب چون بهترين آموزگاز زندگي است در كشاكش صعود تصفيه مي كند و صيقل مي دهد .در سرمستي فتح ، جان مي بخشد و روح مي دمد و در نشيب فرود می آموزد كه هيچ عزت وسربلندي نمي پايد، جز اوج بلنداي فروتني .
سحرگاه اولین جمعه پاییز که کم از تابستان ندارد ، گرد هم می آییم تا آغازگر صعودی دیگر باشیم . با رسیدن اخرین همنورد به سمت جاده پرپیچ و خم چالوس و دربین کوههای همیشه استوار البرز به سمت روستای شهرستانک حرکت می کنیم .
در شمال روستا قله ای وجود دارد با قلعه ای باستانی به نام قلعه دختر که بر روی خط الراس شمالی - جنوبی از سی چال به توچال قرار گرفته است ، یال شرقی آن منتهی به روستای آهار و یال غربی آن منتهی به روستای شهرستانک می باشد.
ساعت ۷.۱۰ به روستا می رسیم و حرکت را از یال غربی با ارتفاع ۲۲۲۰ متر و با سرقدمی اقای پرنیان آغاز می کنیم . ابتدای مسیر شیب تندی دارد ، آن را به آرامی طی می کنیم . پس از ساعتی حرکت صبحانه را نوش جان می کنیم و پس از آن کمی از خودمان می گوییم و بیشتر باهم آشنا می شویم.
هنوز هم شیب تند است ولی همنوردان با انرژی مسیر را ادامه می دهند تا به جاده خاکی شهرستانک اهار میرسیم . گهگاهی موتورسوارانی از کنارمان عبور می کنند و چند تا از همنوردان به مزاح پیشنهاد می کنند که در برنامه های بعدی برای رسیدن به قله از آنها استفاده شود . :) مطمئنم که جدی نیست ...


بعد از پیمایشی در حدود نیم ساعت از جاده خارج شده وارد یال فرعی غربی می شویم و باز هم با شیب نسبتا تندی به مسیر ادامه می دهیم. راهی تا قله نمانده که متاسفانه یکی از همنوردان به علت گرفتگی عضله از ادامه دادن مسیر صرفنظر کرده و به استراحت می پردازد.


به خط الراس رسیده ایم ، اطرافمان را قله های سر به فلک کشیده احاطه کرده اند . کوهستان عرصه بی کران هنرنمایی خالق است . آمده ایم که پاکی و صادقت ، گذشت و افتادگی ، مهربانی و شجاعت را از آن بیاموزیم .


نیمه ظهر است و بازهم قله و اینبار با قلعه باستانی قلعه دختر که بازمانده از اوایل دوره ساسانی ست .مکانی از سنگ و ساروج برای نیایش و منتسب به ایزد بانوی اوستا ، بانوی آبها ، آناهید که چشمه حیات از او می جوشد بر بلندای چکاد با ارتفاع ۳۱۸۰ متر .


تولد بیست و پنج سالگی نسترن را با آرزوی صعودهای دیگر و سلامتی برای او بر بالای قله جشن می گیریم .


بعد از استراحت و گرفتن عکسهای یادگاری به سمت جاده خاکی اهار -شهرستانک سرازیر می شویم . بخشی از مسیر شن اسکی ست با شیب تند . اما ...


می دانیم که کوهنوردان ناجیان بی منت یکدیگرند . با کمک به هم و از مسیر رفت در نهایت به سمت جاده شهرستانک فرود می آییم. ناهار را در یکی از باغها صرف می کنیم و آرمین با روشن کردن آتش برایمان چای دارچین دم می کند .


در نهایت ساعت ۱۷.۴۵ به سمت کرج حرکت می کنیم . همنوردان خسته اند اما پر انرژی .حتی دوغ دهاتی هم ظاهرا به جای اینکه باعث خواب آلودگی شود انرژی دوچندان تزریق می کند ...دوغ هم دوغهای قدیم. بالاخره بعد از پشت سر گذاشتن ترافیک جاده پرطرفدار چالوس ، با رسیدن به کرج و میدان سپاه یک روز پر خاطره دیگر هم به پایان می رسد ، با امید به صعودهای همراه با فرودهای مستحکم در آینده های نزدیک ...

راگا - راهنمایان گردشگری البرزمن

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

زمان ایجاد صفحه: 0.122 ثانیه
حق کپی رایت محفوظ برای البرزمن و بهینه شده با : Kunena Forum