نسخه آزمایشی

مطالب

ماليخوليا

bimari

 

افسردگي، انزواطلبي، ترس از مرگ و گاهي آرزوي مُردن، بي‌خوابي شديد، وحشت از خيالات دروني، اضطراب بي‌دليل، پندار و خيالات فاسد، خوابهاي پريشان مثل خواب مردگان، خواب برزخ اموات، هزيان گفتن، ترس از تنهايي، گاهي خنده‌هاي بسيار و بي‌علت، گريه‌ي زياد و بي‌علت، بعضي مي‌پندارند كه تن آنها سفال است و مي‌ترسند كه بشكند، بعضي خود را فراموش مي‌كنند، بعضي مي‌پندارند آدمي نيستند و صداي حيوانات در مي‌آورند و...

 

اين علامات، عمده‌ي نشانه‌هاي بيماري مغزي ماليخولياست، بيماري رواني كه طب كلاسيك از شناسايي علت آن عاجز است، چه رسد كه مداوا كند و تنها كاري كه پزشكان كلاسيك در اين زمينه انجام مي‌دهند، تجويز داروهاي مخدر بسيار قوي و زيانبار است كه آن بخش مغز را كه دچار اختلال شده، بي حس كرده و بيمار را در حالت خواب يا نيمه بيهوشي قرار دهند كه نه تنها سودي نخواهد داشت بلكه بيماري را تشديد كرده به بحران آن اضافه مي‌كند.

و اما علت بيماري ماليخوليا:

در كتاب شريف تقويم الابران كه نسخه خطي آن در اختيار نگارنده است در مورد اين بيماري چنين مي‌نويسند «علت اين بيماري ماده‌ي سوداوي است در مغز و يا بخار حاصل از سوداي سوخته در معده مي‌باشد كه به طرف مغز صعود مي‌كند و اختلالات مختلفي ايجاد مي‌كند. آن علت كه از صعود بخار معده به دماغ است به اين علامات شناخته مي‌شود:

اگر بيمار غذاهايي مثل عدس، بادنجان، ترشيجات، گوشت گاو، دوغ و ماست تُرش، پنير كهنه، پياز، سير و غذاهاي بادزا بخورد بعد حدود يك ساعت حالات مربوط به ماليخوليا روي مي‌آورد، و دهان وي آبناك مي‌شود و سوزش و درد و بادهاي غليظ (نفخ و آروغ ترش) در معده پديد مي‌آيد و گاهي درد به ميان دو كتف سرايت مي‌كند و...  در غير اين صورت ماده سوداوي در خود دماغ (مغز) موجود است، بدون دخالت معده». و در كتاب شريف قانون، شيخ بوعلي‌سينا (ره) نيز اين علامات را به طور مفصل تحقيق كرده و به درمان آن مي‌پردازد:

درمان ماليخوليا:

ابتدا ببايد دانست كه سوداي ايجاد كننده بيماري ماليخوليا، ماده‌اي است سرد و خشك كه از سوخته شدن مواد مختلف بدن ايجاد مي‌شود و اين فرايند سوخته شدن ماده، عمدتاً در كبد و گاهي در معده رُخ مي‌دهد، و اين ماده‌ي سوداوي مغز را سرد و خشك كرده و كارايي آن را مختل مي‌كند و باعث تخيلات و انفعالات غيرعادي و دروغين شده و افعال مغز را مختل مي‌كند.

و اما براي درمان اين بيماري ابتدا بايد با پرهيزات درست يعني غذاها و رفتارهاي سودازا، مانع تولد سودا در بدن شد و بعد آن به آماده كردن ماده‌ي سوداوي براي تخليه شدن از بدن پرداخت (چرا كه اين ماده غليظ و سنگين بوده و بدون نرم شدن و پخته شدن، نمي‌تواند از بدن خارج شود) و دست آخر، تخليه بدن از سوداي سوخته.

بنابراين روند درمان اين بيماري سه مرحله دارد:

مرحله‌ اول (پرهيزات از غذاها و رفتارهاي سودا آفرين):

از خوردن اين غذاها خودداري كنيد: گوشت گاو و گوساله، عدس، بادنجان، سوسيس و كالباس و كنسرويجات و تنقلات و تمام اقلام كارخانه‌اي، قارچ، لبنيات ترش (ماست و دوغ)، پنير كهنه، نمك و ادويه‌جات، قهوه و كاكائو، خيار و گوجه، عطر و ادكلن و بويهاي شيميايي، آب يخ، پياز و سير، حبوبات (به جز آب نخود كه مفيد است)، سرخ كردني، غذاهاي فريز شده و از شب مانده، پُرخوري و كم خوري، ماكاروني، روغن نباتي جامد و مايع، ترشيجات مخصوصاً سركه و آبغوره، هندوانه، شيريني‌جات مصنوعي، مواد مخدر.

پرهيز از رفتارهاي سودا آفرين:

استعمال عطر و ادكلن شيميايي، بويهاي مواد شيميايي مخصوصاً شوينده‌ها، لباسهاي با رنگ تيره مخصوصاً سياه، مراسم اموات و رفتن به قبرستان و هرچه كه بيمار را به ياد اموات و مرگ مي‌اندازد، تنهايي (كه بسيار مُضر است)، تاريكي، فضاي بسيار گرم يا بسيار سرد و خشك، عدم رعايت مسايل شرعي، عدم پايبند بودن به اخلاق و رفتار اسلامي، موسيقي تند مثل پاپ، رپ، جاز و ... ، هيجانات كاذب، صداهاي بلند و ناهنجار، ناآرامي فكري، غم و غصه، خواب بعد از ظهر، خواب بلافاصله بعد از غذا خوردن (حداقل يك ساعت و نيم از غذا بگذرد).

در كنار پرهيزات، غذاها و رفتارهاي ضد سودا را نيز بايد بكار برد، در اين مرحله عمده‌ي اعمال براي رساندن رطوبت به عضو بيمار و معتدل كردن آن از نظر سرما و گرماي عضو است، و توليد خوني صاف و سالم و معتدل كه حيات را دوباره به عضو بحران زده برگرداند، و اين بخش مانند نسيم بهاري مي‌باشد كه از دميدن آن، بدن بيمار شكفته خواهد شد.

غذاهاي مفيد و ضد سودا:

روغن و كره گاو، پاچه و گوشت گوسفند خصوصاً بره، گردو، بادام، شيرعسل، خورشت قيمه و فسنجان و كرفس، آش آلو و زردآلو، كشمش تازه، انگور و خربزه، شربت سركه انگبين (عسل+ سركه طبيعي انگور+ آب)، شربت زعفران، انار شيرين، سيب شيرين، سبزي تره و ريحان، زيتون و روغن زيتون، روغن كنجد، آلو و آب آلوي خشك ( به صورت پخته يا خيسانده شده) با خاكشير، گلاب، زعفران، ماهي تازه، تخم مرغ عسلي، كشكاب (كشك طبيعي را در آب بسابيد تا حل شود، از آن هر روز با كمي شكر شيرين كرده بنوشيد) مرغ محلي چاق، كبك، كبوتر چاق.

رفتارهاي سودا زدا (ضد سودا):

عطرهاي طبيعي گرم مثل عطر گل محمدي خالص (شيميايي نباشد)، موسيقي آرام و شاد، رفتن به مسافرت مخصوصاً سفر زيارتي و مكان‌هاي سرسبز و با طراوت و داراي هواي معتدل و مرطوب مخصوصاً شمال كشور، وجود پوسترها و تابلوهاي مناظر و گلهاي زيبا در منزل، گل و گياه طبيعي معطر در محل زندگي بيمار، لباسها و رنگهاي شاد و روشن، استفاده از دستگاه بخور در منزل (كمي گلاب را در دستگاه بخور اضافه نماييد)، رفتن به ميهماني مورد علاقه و معاشرت با افراد محترم (كه بيمار بدانها احترام دارد) فضاي آرام منزل، رعايت تمامي دستورات شرعي و انجام واجبات بيمار و اطرافيان و صداي تلاوت قرآن در منزل و توسط بيمار، با وضو بودن، آرام جويدن غذا، شروع غذا با نام خداوند، سحر خيزي، استنشاق از هواي آزاد در بين الطلوعين (بعد اذان صبح تا طلوع) حمام زياد با آب خوشايند، سوناي بخار.

برنامه‌ درماني كلي ماليخوليا:

قبل شروع درمان، اگر بيمار داراي بيماريهاي گوارشي، يبوست، و در خانمها بيماري عفونت رحم و كيست تخمدان، و اختلال در خون قاعدگي مي‌باشد، بايد ابتدا به درمان آنها بپردازد و بعد آن همزمان با شروع پرهيز و رژيم غذايي درست كه ذكر آن گذشت به معالجه‌ي خود با داروهاي گياهي بپردازد.

تذكر:

درمان كامل و قطعي اين بيماري مخصوصاً اگر بيماري ديرپا و كهنه باشد، بايد كه زير نظر طبيب سنتي اسلامي مجرب انجام پذيرد، چرا كه تشخيص مزاج فرد و نوع سوداي عامل بيماري، و پاكسازي بدن بيمار از خلط غالب، كاريست تخصصي. به همين سبب داروها و برنامه‌هايي كه به آن اشاره مي‌شود، كلي بوده و با آنكه كامل نمي‌باشد اما در تمامي انواع ماليخوليا جزو اصول درمان آن بوده و اگر بيماري تازه شروع شده است، مي‌تواند درمان قطعي آن باشد و لااقل از تشديد آن جلوگيري كرده و خطر را برطرف مي‌كند.

اصول كلي درمان ماليخوليا (براي تمامي مزاجها و تمامي سنين):

اگر رگهاي بيمار پُر باشد و طبيعت بيمار خوني (گرم) باشد، رگ مافن را بايد فصد كرد، و در ساير موارد هم بهتر آنست كه اين فصد انجام شود مگر اينكه بيمار بسيار ناتوان باشد، همچنين بجاي فصد مي‌توان از زالو درماني پشت گوشها استفاده كرد.

داروي عمومي ماليخوليا:

1- شربت اسطوخودوس لاواند شامي؛ به مقدار 200 گرم لاواند شامي كه نوعي از اسطوخودوس است، را با برابر حجم آن، آب سرد روي حرارت ملايم گذاشته، آرام بجوشانيد (به مدت 10 دقيقه) بعد آن، دارو را در كيسه كتاني ريخته و تفاله را جدا كنيد و آب صاف شده‌ي آن را دوباره آرام بجوشانيد تا به قوام آيد (غليظ شود، بدين صورت كه اگر در اول 2 ليتر آب بكار برده‌ايد، در آخر نيم ليتر بماند) و اين شيره را با نصف خود عسل طبيعي و  عسل، سركه‌ي طبيعي انگور، خوب مخلوط كرده در ظرفي در يخچال نگهداري نماييد.

طريقه‌ي مصرف: قبل هر وعده غذا، 1 قاشق غذاخوري ميل كنيد.

2- اگر بيمار به بي‌خوابي دچار است، بدانيد كه بهترين علاج وي خواب خواهد بود، براي اين امر از داروي زير استفاده كنيد:

خشخاش و بابونه و بابونه چشم گاوي (از هر يك به مقدار مساوي)، همه را مخلوط كرده، هر بار براي مصرف، 1 قاشق غذاخوري پُر از نيمكوب مخلوط آن، با 1 ليوان كوچك آب سرد، 2 دقيقه آرام بجوشانيد، و 10 دقيقه دم كرده، صاف كنيد و ملاج سر (روي سر) و گيج‌گاه و پيشاني بيمار را بدات تر كرده مالش دهيد تا جذب پوست شود. و همچنين كشكابي كه در آن كمي خشخاش پخته شده باشد، روزانه به مقدار 1 استكان ميل كنيد (كشك محلي را بسابيد، مقدار 1 قاشق چايخوري از نيمكوب خشخاش را در آن 5 دقيقه آرام بجوشانيد، صاف كرده ميل كنيد.)

3- هر روز 1 ليوان از شربت زير بنوشيد:

نصف ليوان گلاب خالص با نصف ليوان آب با كمي دم كرده زعفران و كمي پودر زنجبيل و كمي آبليموي طبيعي (آب ليموي تازه باشد بهتر است) با عسل شيرين كرده جرعه جرعه بنوشيد. (اگر شب باشد بهتر است)

4- هر صبح و ظهر و شب، عطر خالص و طبيعي گل محمدي را جلوي بيني و گيجگاه و پيشاني بزنيد، مخصوصاً هنگام خواب بايد كه بالش خواب معطر به آن يا گلاب باشد.

5- هر روز 1 الي 2 وعده قبل غذا، به حمام برويد در حالي كه آب حمام از نظر گرمي و سردي، خوشايند طبع شما باشد و از آن آب بر سر بريزيد (حمام روزانه براي افراد بلغمي مزاج بايد به هر 3 روز يكبار كاهش يابد و در افراد صفرايي و خوني مزاج، آب كمي مايل به خنكي باشد و در افراد سوداوي، بخار حمام زياد باشد).

6- در افراد صفرايي و سودايي، هر 3 روز يكبار بعد حمام از روغن زير، كل بدن را آغشته كرده و مالش دهيد:

روغن خالص و بودار زيتون را با برابرش گلاب معطر خالص مخلوط كرده در ظرفي نگهداري كنيد، و در موقع مصرف، به صورت گرم تكان داده و در حين مخلوط شدن آندو با هم، كم‌كم برداشته و به بدن بماليد.

7- هر هفته 3 بار كل بدن بيمار ماساژ داده شود، مخصوصاً كف پاها را هم ماساژ دهيد و هم در حمام، سنگ‌پاي زبر بكشيد و بهتر آن است كه بيمار كف پا را روي قلوه سنگ بمالد يا روي آن راه برود.

8- افراد سوداوي، هر روز صبح 1 ليوان شيرعسل بنوشند (شير طبيعي گاو) و افراد صفراوي و سوداوي هر روز 1 ليوان شربت سركه‌ طبيعي انگور با شيره‌ي انگور و آب بنوشند (در 1 ليوان آب خنك، مقداري شيره و  شيره، سركه بريزيد).

9- ورزش روزانه براي تمامي مزاجها مخصوصاً سوداوي و بلغمي، ضروري است، به مقداري كه بدن گرم شده و شروع به عرق كردن نمايد (اگر بعد ورزش حمام برويد و غذاي مرطوب ميل كنيد بسيار سودمند است).

10- هر شب ملاج سر و پيشاني را با روغن بنفشه (در نبود آن روغن گل سرخ) چرب نماييد.

11- به جاي چاي، روزانه از مخلوط گل محمدي و بادرنج‌بويه، 2 قاشق با 5/1 ليوان آب سرد، 1 دقيقه آرام بجوشانيد، 10 دقيقه دم كرده صاف كنيد و با عسل بنوشيد (در افراد صفراوي و خوني با كمي آب ليموي تازه ميل شود).

12- اگر بيمار در معده‌ي خود احساس سنگيني و سوزش مي‌كند، مخصوصاً اگر ترشي محتويات معده به حلق يا دهان وي مي‌رسد (كه معمولاً در بيماران صفراوي معمول است) بيمار بايد هر هفته 1 بار داروي قي آور به همراه شربت سكنجبين بنوشد تا قي كند و مواد صفراوي از معده‌ي وي تخليه شود.

و در ساير موارد، (افراد بلغمي و سوداوي و خوني) هر 2 هفته يك‌ بار، بيمار بايد اسهال داده شود، بدين طريق كه: 1 قاشق غذاخوري از پودر گياه افتيمون را با 1 استكان آب بجوشاند تا آب بخار شده و دارو به غلظت حلوا درآيد، بعد خنك شدن، با شكر شيرين كرده 2 ساعت بعد نهار، همه‌ي دارو را يكجا ميل كند، و اگر بيش از 4 بار بيرون روي ادامه يافت، 1 پياله ماست ميل كند تا اسهال متوقف شود.

اگر بيمار، داروهاي شيميايي مثل انواع قرصهاي آرام بخش مصرف مي‌كند، بعد هفته اول درمان، شروع به كم كردن قرصها كرده تا در اثناي درمان، به كلي از استفاده آن فارغ شود، چرا كه يكي از عوامل تشديد كننده و حتي عامل بروز اين بيماري خطرناك، داروهاي شيميايي مخصوصاً آرام بخشهاي قوي مي‌باشد و امروزه ثابت شده كه تمام داروهاي شيميايي به شدت توليد سوداي خطرناك كرده كه يكي از دستاوردهاي آن انواع سرطان‌ها است، زيرا ماده اصلي تمامي انواع سرطان‌ها، چيزي جز سودا نيست. و اين در حالي است كه تمامي مواد غذايي كارخانه‌اي مخصوصاً فست فود‌ها و سبك زندگي غربي كه در فرهنگ ايران نيز رسوخ نموده است، و تمامي مواد آرايشي و بهداشتي و بويهاي شيميايي و ناهنجاري‌هاي صوتي و تصويري و سبك لباس‌هاي متداول و ...

همگي عامل اصلي توليد مواد سوداوي خطرناك در بدن و بروز انواع بيماري‌هاي لاعلاج و يا صعب العلاج شده است پس سزاست كه بسيار بيانديشي...!

 

کلیه حقوق کپی رایت از مطالب این سایت متعلق به پرتال جامع اطلاع رسانی البرزمن می باشد

طراحی و دیزاین تیم برنامه نویسی البرزمن

آمار بازدید کنندگان شهریار هاست