• خانه
  • جاذبه های گردشگری
معرفی جاذبه های گردشگری

معرفی جاذبه های گردشگری (206)

طبقه بندي هاي فرزند

قله سبلان اردبیل در ۳۵ کیلومتری غرب شهر اردبیل و ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان مشگین‌ شهر واقع است. از لحاظ تقسیمات جغرافیایی استان اردبیل، این کوه در فاصله بین بخش مرکزی شهرستان اردبیل و بخش لاهرود شهرستان مشگین شهر قرار گرفته است.
پل معلق مشگین شهر در شهر مشگین شهر قرار دارد. مشگین شهر سومین شهر بزرگ استان اردبیل است که زیبایی ها و جاذبه های وصف ناپذیری دارد.
رودخانه و دریاچه شور اشتهارد تقریبا در فاصله 15 کیلومتری شمال شهر اشتهارد در استان البرز واقع شده است. رودخانه شور اشتهارد که نام دیگر آن شورکات می باشد، از کوه های جنوب غرب آوج در استان قزوین سرچشمه می گیرد.
روستای شهرستانک جاده چالوس با آب و هوایی بسیار دلپذیر از معروفترین ییلاق های استان البرز است. شهرستانک به خاطر طبیعت بی نظیرش در فصول مختلف، بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.
یکی از این روستاها را در خراسان جنوبی و شهرستان سربیشه می‌توان دید. مکانی پر رمز و راز و عجیب و غریب، با مردمانی عجیب‌تر که باورها و سنن خاص و منحصربه‌فردی دارند. این روستا ماخونیک نام دارد و به سرزمین لی لی پوت‌ها و شهر آدم کوتوله‌ها معروف شده است.
مسجد جامع سیراف از آثار تاریخی منحصر به فرد و با ارزش بندر باستانی سیراف در استان بوشهر می باشد. این مسجد که از جمله مساجد صدر اسلام به شمار می رود، با الگوی مساجد شبستانی ستون دار و بر روی آثاری از دوره ساسانی ساخته شده است. معماری آن شبیه به معماری مسجد جامع اصفهان، نائین و فهرج می باشد.
قلعه نصوری سیراف یکی از آثار تاریخی و از جاذبه های دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است. این قلعه در بندر سیراف از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگان در ۲۵۰ کیلومتری شرق بوشهر قرار گرفته‌ است. قلعه نصوری که به قلعه شیخ و عمارت شیخ جبار نصوری نیز معروف است، در سال 1224 هجری قمری به دستور شیخ جبار نصوری حاکم وقت سیراف و کنگان ساخته شد. شیخ نصوری از همین مکان امور شهر را مدیریت نموده و در همین فضا نیز سکونت داشته است.
حمام حضرت سمنان یا حمام پهنه سمنان از جمله مکان های دیدنی این شهر می باشد و بسیار مورد توجه گردشگرانی است که به استان سمنان سفر میکنند. این بنا با قدمت حدود 600 سال حدود هزار مترمربع وسعت دارد و در قسمت شمال غربی تکيه پهنه بنا شده است. با توجه به کتیبه سر در بنا، مشخص شده است که این حمام در زمان سلطنت میرزا ابوالقاسم بابر خان پادشاه دوره تیموری و به دستور وزیر ایشان خواجه غیاث الدین محمد بن خواجه تاج الدین بهرام سمنانی ساخته شده است.
باباطاهر همدانی که بیشتر به باباطاهر عریان شهرت یافته، در قرن چهار و اواسط قرن پنج هجری قمری می زیسته است. این زمان مقارن با دوره حکومت سلجوقیان می‌باشد. او در هنگامه‌ی باروری علم و معرفت ایران، در شهر همدان به دنیا آمد. وی دوبیتی‌سرا بوده و به شیوه عارفان و درویشان زندگی می‌کرده است. بابا در آن زمان لقب پیروان وابسته بوده و لقب عریان به جهت دل کندن وی از تعلقات دنیا بوده است. ترانه‌های زیبای باباطاهر به لهجه شیرین لری می‌باشد و دوبیتی‌های وی را فهلویات گویند. فهلویات در واقع نام دوبیتی‌هایی است که به گویش‌های قدیمی نواحی مختلف سروده می‌شوند.
آسبادهای خوانشرف نهبندان در روستای خوانشرف و در مجاورت شهر نهبندان در استان خراسان جنوبی قرار گرفته اند. استان های سیستان‌ و خراسان ‌جنوبی محل وزش باد های 120 روزه سیستان است. منشأ آن ها که در اصطلاح محلی به بادکوه معروف است، ارتفاعات پربرف کوه بابا در هندوکش می‌باشد. این بادها در دوره گرم سال و معمولاً در بازه اواسط اردیبهشت تا اوایل پاییز و معمولاً بیش از ۱۲۰ روز می‌وزند.
صفحه1 از15