چهارشنبه, 12 آذر 1399 ساعت 05:30

مسجد امام سمنان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسجد امام سمنان معروف به مسجد سلطانی می باشد. این مسجد در مرکز شهر سمنان و در خیابان امام خمینی شهر واقع شده است. این جاذبه ی استان سمنان یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین آثار تاریخی سمنان است که از آن برای مصلای نماز جمعه نیز استفاده می‌شود.

ویژگی های معماری مسجد امام سمنان

 مسجد امام سمنان دارای چهار در بزرگ ورودی از شمال، جنوب، شرق و شمال غربی می باشد. در شمال غربی این مسجد دری قرار دارد که به دالان درازی باز می‌ شود .انتهای این در تکیه پهنه‌ دارد. درهای شمال، جنوب و شرق دارای هشتی دالان و دهلیز هستند. بالای درهای شمالی و شرقی تزئینات مقرنس کاری گچی زیبا با دو گوشواره دو طبقه در طرفین با پشت بغل‌ های کاشی کاری شده وجود دارد. یکی از زیبایی های این مسجد تاق های آجری و در واقع کاشی کاری های تاق نماهای آن می باشد. این تاق ها با لچکی کاشی کاری شده اند.ایوان غربی این مسجد به ارتفاع ۱۹٫۵ متر، بسیار زیباتر از ایوان های دیگر ساخته شده است.این ایوان کاشی کاری و کتیبه های زیبایی دارد. در پشت ایوان غربی، مقصوره زیبا به ارتفاع ۲۱ متر قرار دارد. در بالای این مقصوره گلدسته ای وجود دارد که شامل گنبد کوچکی با پوشش کاشی فیروزه ای و ساق هشت ضلعی بلند است. در طرفین این ایوان دو منار بنا شده که تا نزدیک بالای ایوان رسیده ولی ناتمام مانده است.

شبستان های مسجد امام سمنان

در طرفین ایوان غربی مسجد امام سمنان، دو شبستان شامل چهل طاق و سی ستون مدور و قطور در وسط و پنج نیم ستون در هر سمت که جمعاً چهل ستون می شود، قرار دارد. ایوان شرقی مسجد به ارتفاع ۱۸٫۵ متر دارای شکوه کم نظیری است. بر بالای این ایوان ، گلدسته ای زیبا به صورت طرح شش ضلعی، با پوشش هرمی شکل و نرده مشبک و چوبین جالبی خود نمایی می کند. صحن وسیع مسجد ، مربع و به طول ۶۲ قدم است.در طرفین ایوانها و چهار گوش صحن، چهار مهتابی بزرگ با اتاق ها و حجره هایی چند و در زیر آنها شبستان هایی با پنجره های مشبک آجری لعابدار ساخته شده است.در هشتی‌ های شمالی، جنوبی و شرقی تاق های آجری گنبد دار با تاق نماهای متعدد با لچکی کاشی کاری شده مشاهده می‌شوند.مسجد امام سمنان به عنوان یکی از مساجد چهار ایوانی بوده که مربوط به دوره قاجاریه می باشد. این مسجد در زمان فتحعلی شاه قاجار و به همت حاج سید حسن حسنی و استاد صفرعلی معمار ساخته شده است.[zt_gallery dir="phocagallery/ostanha/semnan/masjedemam/" width="800" height="533" thumbwidth="240" thumbheight="160"][/zt_gallery]

خواندن 390 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 16 آذر 1399 ساعت 06:13
محتوای بیشتر در این بخش: معدن نمک گرمسار »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.