شنبه, 06 دی 1399 ساعت 05:25

کلیسای سنت استپانوس آذربایجان شرقی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کلیسای سنت استپانوس یکی از کلیساهای ارامنه ساکن ایران است که در دل تپه ‎ای مشرف به رود ارس در نزدیکی مرز شمال‎ غربی ایران واقع شده است. کلیسای سنت استپانوس با نام «استفان مقدس»، نخستین شهید دین مسیحیت نیز شناخته می‎شود.

شخصیت استفان یا استپانوس برای مذاهب و ادیان گوناگون مقدس است و همین امر دلیل وجود کلیساهای بسیاری با همین نام در سرتاسر دنیاست.تاریخ دقیق ساخت کلیسای سنت استپانوس یا قره کلیسا مشخص نیست اما کارشناسان، قدمت این بنای فاخر را به واسطه استفاده از تزئینات خاص و سبک ویژه معماری آن، به قرن دهم تا دوازدهم میلادی نسبت می‎دهند. ارزش تاریخی و هنری این کلیسا سبب شد تا سنت استپانوس به عنوان یکی از سه کلیسای شاخص ارامنه ایران در سال 2006 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شود.

ساختار یا بنای کلیسای سنت اسپانوس

کلیسای سنت استپانوس از سه بخش اصلی تشکیل شده است. نخستین بخش آن، نمازخانه است که زیر گنبد رفیع بنا قرار گرفته، محراب کلیسا و محل نیایش ارامنه نیز در همین بخش قرار دارد. نقاشی ‎های دیواری و دیوار نگاره‎ هایی از قدیسین و فرشتگان، زینت ‎بخش دیوارهای این بخش است.بخش دیگر سنت استپانوس با نام «اجاق دانیال»، برای اقامت و استراحت مسافران طراحی شده و از آن به عنوان سالن اجتماعات برای برگزاری برخی مراسم مذهبی همچون غسل تعمید نیز استفاده می‌شده است.آخرین بخش، برج ناقوس سنت استپانوس است که در طول زمان آسیب بسیاری دیده بود و در اوایل دوره قاجار، در دوره «عباس میرزا» بهسازی و ناقوس آن برای مرمت به کشور ایتالیا فرستاده شد اما هیچ‎گاه به ایران بازنگشت.نمای بیرونی و دیوارهای اطراف کلیسا نیز با نقش برجسته‎ های زیبایی از جمله چهره ‎نگاری حضرت مریم، تولد حضرت مسیح، سنگسار شدن استفان مقدس و مصلوب شدن مسیح و یارانش تزئین شده است. سنگ قبرها و سر در ورودی کلیسا دارای کتیبه‎ های ارزشمندی با خط ارمنی است.مسیر جاده مرزی از شهر جلفا خروجی ‌ای دارد که با تابلو مشخص شده است و شما را به کلیسای سنت استپانوس می‌رساند.[zt_gallery dir="phocagallery/ostanha/azarbayjanshargi/kelisayesentestepanus/" width="800" height="533" thumbwidth="240" thumbheight="160"][/zt_gallery]

خواندن 499 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 06 دی 1399 ساعت 05:55
محتوای بیشتر در این بخش: « قلعه بابک آذربایجان شرقی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.