پنج شنبه, 11 دی 1348 ساعت 03:30

مدرسه شوکتیه بیرجند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدرسه شوکتیه بیرجند از جاذبه ها و نقاط دیدنی شهر بیرجند در استان خراسان جنوبی است. این بنا طی چهار سال از سال 1308 تا 1312 هجری قمری به دستور امیر اسماعیل خان شوکت الملک و به دست معمارانی یزدی با هدف برپایی مراسم عزاداری محرم ساخته شد.

در سال 1326 ابراهیم خان شوکت الملک کاربری ساختمان حسینیه شوکتیه را به مدرسه تغییر میدهد. او با این اقدام یکی از اولین مدارس آموزش علوم نوین را با الگو گیری از مدرسه دارالفنون در این ساختمان تاسیس میکند. بنابراین مدرسه شوکتیه بیرجند، سومین مدرسه آموزش به سبک جدید بعد از دارالفنون و رشدیه تبریز است. انجام آموزش ها و مدیریت این مجموعه برعهده ی دو نفر از دانشمندان کاشانی به نام میرزا احمد نراقی و شیخ احمد سلیمانی نراقی بود.

مشخصات معماری مدرسه شوکتیه

مدرسه شوکتیه مانند تعدادی دیگر از بناهای استان خراسان جنوبی به سبک معماری کویری ایران ساخته شده که متشکل از یک فضای مرکزی به ‌صورت حیاط و بخشی پيوسته دور تا دور آن می باشد. مصالح به کار برده شده در این مجموعه تاریخی خشت و گل بوده و تزیینات آن مقرنس کاری، آجرکاری، گچبری و به کارگیری طاق نما می باشد. این بنا دارای دو ورودی یکي در ضلع جنوبي و ديگري در ضلع غربي می باشد. بخش عمده‌اي از بنا را حیاط دربر گرفته که با آجر مفروش شده است و در ميان آن حوضي قرار گرفته است. مدرسه شوکتیه بیرجند به صورت تک ایوانی بوده و دارای عناصر معماري ايراني از قبيل گنبدخانه، ورودي، هشتی، دهلیزها، ایوان، حجره‌ها ، شاه‌نشین و حمام تشکیل شده‌است. این جاذبه تاریخی فرهنگی دارای یک عمارت کلاه فرنگی بر روی تالار اصلی مدرسه است که از بیرون جلوه زیبایی به بنا بخشیده است. رنگ سفید دیوارها نیز جلوه بنا را چند برابر نموده است. در حال حاضر کاربرد مدرسه شوکتیه بیرجند به عنوان مکانی برای برگزاری مراسم های مذهبی در ماههای محرم و صفر ، زیارت عاشورا و تعزیه خوانی و نمایش می باشد. با شرکت در تورهای گردشگری البرزمن می توانید از این جاذبه تاریخی و فرهنگی دیدن کنید و به تماشای معماری زیبای آن بپردازید.

 

 

خواندن 299 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 04 آبان 1401 ساعت 13:05

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.