پنج شنبه, 11 دی 1348 ساعت 03:30

حمام نواب

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

حمام های سنتی در ایران، بخشی از فرهنگ این مرز و بوم است و تعاملات اجتماعی زیادی در آنها صورت میگرفت. حمام نواب که درمحله ی عود لاجان (در محور تاریخی و فرهنگی و تجاری امام زاده یحیی) قرار دارد از آثار دوره قاجاراست و دلیل اصلی شهرت این حمام استفاده از این مکان در فیلم قیصر است. بخش هایی از  فیلم معروف قیصر در این حمام فیلمبرداری شده و برای علاقه مندان سینما به یک خاطره تبدیل شده است.

حمام نواب در سال ۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و پنج سال پس از آن به همت شهرداری منطقه ۱۲ تهران و اتحادیه صنایع دستی کشور و سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان به مرکز صنایع دستی شهر تهران تغییر کاربری داد که امروزه از این نمایشگاه اثری نیست.
حمام نواب نیز مانند دیگر حمام ها از هشتی (فضای سرپوشیده متصل به کوچه و ورودی)، سربینه (رخت کن حمام)، گرمخانه، سرویس بهداشتی، خزینه، استخر و ستون تشکیل شده است.  در گذشته برای جلوگیری از اتلاف گرمای حمام ها و همچنین استفاده بهینه از منابع آب مثل قنات و...، حمام را پایین تر از سطح زمین می ساختند و برای دسترسی به حمام باید چند پله پایین می رفتید. برای ساخت حمام نواب از آجر، آهک، ساروج، سنگ و کاشی استفاده شده است که موقع مرمت، سیمان نیز استفاده شده است. مساحت حمام نواب بیش از هزار مترمربع بوده و آب مورد نیاز آن از قنات " حاج علیرضا" تامین می شد. سارا سلطان خاتون و سارا هاجر خاتون که از دختران حاج نواب از نوادگان قاجار و سرشناسان محله بودند، نسبت به ساخت حمام اهتمام ورزیدند.

خواندن 1346 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 19 دی 1401 ساعت 11:47
محتوای بیشتر در این بخش: محله تاریخی عودلاجان »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

ارتباط با ما

    • تلفن : 34213531-026
    • موبایل : 09391725252
    • Email: info@alborzeman.ir
    • کرج، میدان سپاه ، به سمت سه راه گوهردشت ، بعد از خیابان بوستان ، ساختمان گلستان ، واحد یک