دوشنبه, 30 دی 1398 ساعت 07:51

ارگ سریزد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سریزد یكی از روستاهای شهر مهریز است. قدمت تاریخی سریزد به اعتقاد برخی مورخان به قبل از تاریخ شهر یزد و به دوران ساسانیان و حتی قبل تر از آن می‌رسد و این منطقه به عنوان مبداء ورودی شهر یزد شهرت یافته و دیواره دروازه‌ مانند شهر فرافر، ورودی بودن این منطقه برای استان یزد را مستندتر می‌کند.

ارگ سريزد به عنوان يك قلعه براي نگهداري گنجينه‌ هاي قيمتي و يكي از قديمي ‌ترين صندوق‌ امانت دنيا با وجود خمره‌ها و پستو هاي متعدد در بين اتاق ‌ها نشان ‌دهنده نوع كاربري و اهميت آن در دوران باستان است. قلعه سریزد بنا شده از خشت و گل، دارای سه طبقه با مساحت ۷۷۹۰ متراست. طبقه اول برای افراد كم بضاعت، طبقه دوم برای قشر متوسط و طبقه سوم برای اعیان و اشراف. عظمت و بزرگی این قلعه نشان ازجمعیت بالای آن روستا در گذشته دارد.
جالب است بدانید قلعه سریزد دو درب داشته است. یک درب اصلی و یک درب پشتیبان. درب اصلی آن كه از سمت بالا به پایین باز و بسته می شده تا به صورت پلی باشد برای وارد شدن و خارج شدن به قلعه. درب فلزی دیگری هم داشته كه وقتی دشمن از درب اصلی وارد می شده به عنوان درب پشتیبان بسته می شده است. جایی که نگاهبانان قلعه، از بالای سر دشمن آب داغ و قیر مذاب و آتش بر سرورویشان می ریخته اند. در زمان جنگ و نا امنی این قلعه محلی برای سكونت روستاییان سریزد بوده است.
چون این قلعه را در دشت ساخته اند پس علاوه بر برج و باروی؛ گرداگرد آن را خندقی با عرض تقریبی ۶ متر و عمق ۳ تا ۴ متر حفر كرده اند كه آن را پرآب نموده و با كاه رویش را می پوشاندند تا بتوانند در هنگام حمله دشمن از خود دفاع كنند.
ارگ سریزد در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۵۴ با شماره ثبت ۱۰۸۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
در روستاي سريزد به عنوان يك مجموعه گردشگري و در كنار ارگ ، آثار و بناهاي تاريخي و فرهنگي زيبايي وجود دارد كه از مهمترين آنها مي توان به كاروانسرا ، چاپارخانه ، رباط كهنه و نو ، بقاياي دروازه شهر فرافر كه دروازه جنوبي شهر بوده و دوره ساساني برجاي مانده اشاره كرد.

[zt_gallery dir="phocagallery/ostanha/yazd/saryazd/" width="650" height="464" thumbwidth="200" thumbheight="143"][/zt_gallery]
خواندن 1125 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 30 دی 1398 ساعت 07:58
محتوای بیشتر در این بخش: « سرو ابرکوه نارین قلعه »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.