سه شنبه, 21 بهمن 1399 ساعت 09:17

تکیه امیر چخماق یزد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

میدان امیرچخماق میدانی است که مجموعه هایی را شامل بازار، تکیه، مسجد، آب انبارها و بقعه را در دل خود جای داده و در شهر تاریخی یزد قرار داد.این بناها از تمام این مجموعه به عنوان یکی از شاخص ترین مجموعه های تاریخی و فرهنگی کشور یاد می شود. هر یک از بناهای این مجموعه دارای ویژگی های منحصر به فردی است که ارزش آن را چند برابر می کند.

یکی از نمادهای شهر تاریخی یزد و در واقع نماد حماسی یزدی ها میدان امیر چخماق می باشد که یزدی ها به آن میر چخماق می گویند.این میدان از همان ابتدا یکی از میدان های اصلی شهر بود که مردم برای مراسم های مختلف در آن جمع می شدند. میدان امیر چخماق و بناهای اطرافش از برجسته ترین مجموعه های تاریخی و گردشگری استان یزد است.مجموعه ی میرچخماق از آثار قرن نهم هجری است که امیر جلال الدین چخماق از سرداران و امرای شاهرخ تیموری ( 911- 771 ه.ق،1506- 1370 م) هنگامی که به حکومت یزد رسید با همکاری همسر خود ستی فاطمه خاتون برای آبادانی شهر آن را بنیان نهاد.

قدمت و ثبت جهانی میدان امیر چخماق

میدان امیر چخماق یزد مربوط به دوره تیموریان و قرن نهم هجری می باشد. امیر جلال‌الدین چقماق (چخماق)، از سرداران و امرای شاهرخ تیموری در سده هشتم شمسی بود که در طول حکومت خود بر یزد، مجموعه‌ای وسیع را ایجاد کرد. از بناهای متعدد مجموعه امروزه تنها تعدادی از آن‌ها به‌جامانده است.تکیه امیر چخماق در سال ۱۳۳۰ و مسجد امیر چخماق در سال ۱۳۴۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیدند. همچنین دیگر الحاقات به‌عنوان مجموعه امیرچخماق نیز با شماره ۲۴۱۶ به ثبت ملی رسیده‌ است.این میدان در عصر صفوی هم به همین نام شهرت داشت. در زمان شاه عباس برخی از این آثار احیاء شدند از جمله چهارسوقی که بر روی کاروانسرا ساخته شده است.اوایل قرن سیزدهم هجری میدان جلوی مسجد و سردر بازار تبدیل به حسینیه شده است. البته آنچه مسلم است در آن زمان این مکان نقش حسینیه را نداشته است چراکه ساخت چنین فضاهایی از زمان صفویه به بعد در ایران رواج پیدا کرد.این بنا به دستور میرچخماق ساخته نشد ولی به نام میرچخماق معروف شده است.بنای اصلی میرچخماق به دلیل سردر رفیع و جلوخان جالب، گنبدی عظیم و صفه ای زیبا شهرت بسیاری دارد و امروز یکی از مؤلفه های شهر یزد محسوب می شود. این بنا با خشت خام ساخته شده و تزئینات و گچبری های زیبایی دارد.[zt_gallery dir="phocagallery/ostanha/yazd/amirchakhmagh/" width="650" height="464" thumbwidth="200" thumbheight="143"][/zt_gallery]

خواندن 922 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 21 بهمن 1399 ساعت 10:06
محتوای بیشتر در این بخش: « نارین قلعه باغ پهلوان پور یزد »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

ارتباط با ما

    • تلفن : 34213531-026
    • موبایل : 09391725252
    • Email: info@alborzeman.ir
    • کرج، میدان سپاه ، به سمت سه راه گوهردشت ، بعد از خیابان بوستان ، ساختمان گلستان ، واحد یک