تور چهار و نیم روزه خواف و نشتیفان

مدت زمان: 4.5 روزها
مبداء : کرج
مقصد : استان خراسان رضوی
بهترین تاریخ اجرا : پاییز
مجموعه شیخ احمد جام، مقبره مولانا ابوبکر تایبادی، مسجد قدیمی ملک زوزن، مدرسه غیاثیه خرگرد خواف، آسبادهای نشتیفان، بقعه حافظ ابرو، سنگان، میل کرات تایباد، رقص چوب محلی و موسیقی مقامی خراسان، دیدار با عثمان خوافی (در صورت مساعد بودن شرایط)

جاذبه های مورد بازدید:

مجموعه شیخ احمد جام، مقبره مولانا ابوبکر تایبادی، مسجد قدیمی ملک زوزن، مدرسه غیاثیه خرگرد خواف، آسبادهای نشتیفان، بقعه حافظ ابرو، سنگان، میل کرات تایباد، رقص چوب محلی و موسیقی مقامی خراسان، دیدار با عثمان خوافی (در صورت مساعد بودن شرایط)

 

چرا سفر به مهد موسیقی و سرزمین باد و آفتاب را پیشنهاد می کنیم؟

 • وقتی درون مدرسه غیاثیه قرار می‌گیری یک حس عجیب با شماست. گویی هنوز هم اینجا فضایی برای کسب علم و دانش است. با خود مرور می‌کنم که یک زمانی در این نقطه از سرزمین ما جمعی از بزرگان و دانشمندان دور هم جمع می‌شده‌اند برای آموختن و یاد دادن و اکنون اینجا چقدر دور افتاده از کانون علم و دانش.
 • نشتیفان، این شهر کوچک علاوه بر آسیاب‌‌های بادی‌اش به خاطر تولید نهال‌‌های کشاورزی نیز معروف خاص و عام است.
 • خواف و سرزمین‌های اطراف آن زادگاه و پرورش دهنده افراد بزرگی بوده است. مدرسه غیاثیه در این منطقه قرار گرفته است که از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مدارس زمان خود بوده است.
 • آسیاب‌های بادی نشتیفان، بازمانده از دوره صفوی است که هنوز پابرجا مانده و قابلیت استفاده دارد.البته این آسیاب‌ها اکنون دیگر مورد استفاده عموم مردم نیستند و یکی از آنها به صورت نمادین برای گردشگران فعال شده است.
 • آرامگاه جام؛ یادگاری از عارف مشهور قرن پنجم، شیخ احمد جامی. مجموعه ای است که از بخش‌های مختلفی چون مقبره شیخ احمد، ایوان، گنبدخانه، مسجد کرمانی، گنبد سفید، مسجد عتیق، مدرسه امیر جلال‌الدین فیروزشاهی و مسجد جامع نو تشکیل شده است.

توضیحات تکمیلی برنامه

نوع تور : تاریخی و فرهنگی

منظور از تورهای تاریخی و فرهنگی

این نوع سفرها به طور خاص به مقاصد فرهنگی و اماکن تاریخی و بناهای باستانی صورت میگیرد. بدیهی است که در این گونه تورها محور اصلی سفر، بازدید از مکان یا مراسمی خاص است و طبیعتاً ارائه ی اطلاعات و توضیحات بیشتر از تورهای همگانی و حتی تخصصی تر خواهد بود. به طور مثال ممکن است سفر فقط به قصد بازدید از یک یا چند کاروانسرا صورت گیرد و در محل فقط به تشریح معماری ، تاریخ ، و یا حکایتهای مربوط به آن کاروانسرا پرداخته شود. آنچه این سفرها را از سفرهای همگانی متمایز میکند این است که در این نوع از سفرها الویت با توضیحات و بازدید از محل است. به طور مثال در مورد شهر کاشان معمولا در یک تور همگانی چندین سایت مورد بازدید قرار گرفته و توضیحات نیز خلاصه تر بوده و زمان توقف در یک سایت محدود است ولی در یک سفر ویژه ی فرهنگی ممکن است تنها دو سایت از از سایتهای تاریخی و معماری مورد بازدید قرار گرفته و در عوض زمان بیشتر و توضیحات مفصل تری به آن سایت اختصاص یابد. یعنی ممکن است به فراخور محل بازدید به نسبت تورهای همگانی از درجه ی سختی بیشتری برخوردار باشد و به طور کلی امکانات رفاهی تابع زمانبندی خاص و امکانات محل بازدید است .

شرایط شرکت کنندگان در این سفر

گروه های هدف

با توضیحات ارئه شده بدیهی است ممکن است که این گونه سفرها در حوصله ی عموم نگنجد بنابراین مخاصبان این سفرها عبارتند از:
1-همه ی علاقمندانی که به مباحث تاریخی و فرهنگی علاقه ی بسیار دارند و از شنیدن توضیحات مفصل احساس کسالت و خستگی نمی کنند.
2- دانشجویان رشته های تاریخ و معماری و باستانشناسی که علاقه مند به بازدید از سایتی خاص بوده و در کنار اطلاعات خاص رشته ی خود نیاز به اطلاعات محلی و آشنایی با منطقه را دارند.
3- علاقه مندان به معماری، باستانشناسی و تاریخ که خود مطالعاتی در این رشته ها داشته و مایلند از نزدیک و به صورت عینی مطالعات خود را با خارج از مکتوبات پیوند و لذتی دو چندان ببرند.

قوانین تورهای تاریخی و فرهنگی

قوانین کلی این تورها

البته همه ی کسانی که اندکی علاقه مندی تاریخی داشته باشند هم بسیاری از موارد زیر را رعایت میکنند و این موارد صرفا جنبه ی یاد آوری دارد:
1- رعایت آرامش و سکوت در حین توضیحات راهنما ضروری می باشد.
2-در سایتهای تاریخی از گذاشتن پا روی ساختمانها ی تاریخی و یا تکیه دادن به دیوارهای خشتی و قدیمی و یا ایستادن بیش از ظرفیت بر روی بامها و همچنین دست زدن به آثار تاریخی جدا خودداری شود.
3- از تکیه دادن به ویترینهای موزه ها و یا قفسه های اشیاء تاریخی خودداری گردد.
4- از فلاش زدن به هنگام عکاسی در فضاهای سر پوشیده خودداری شود.

مدت تور چهار و نیم روزه
تاریخ و ساعت حرکت  اعلام میگردد.
مبدا حرکت کرج - میدان شهید آجرلو (سپاه)
نوع وسیله نقلیه اتوبوس 25 نفره cip
وعده های غذایی چهار وعده صبحانه ، چهار وعده نهار ، سه وعده شام ( تهیه شام روز اول به عهده مسافر )
شهرها و استان های مورد بازدید خواف - نشتیفان - زوزن - تایباد - تربت جام - سنگان
وسایل مورد نیاز یک وعده شام ، کارت شناسایی، لباس گرم، کفش مناسب پیاده روی، آب و لیوان شخصی و غیر یکبار مصرف، ملحفه، پتو سفری، بالشت گردنی، شارژر موبایل و دوربین و سایر لوازم فردی و بهداشتی.

نکات مهم

نکات مهم و قابل توجه:

1- پیاده روی ها روزانه حدود 1.5 الی 2 ساعت به صورت شهر گردی و سبک می باشد و افراد با توانایی عادی بدون مشکل پا درد و کمر درد به راحتی می توانند در این برنامه شرکت کنند.
2- همراه داشتن یک وعده شام ( برای روز حرکت) به همسفران توصیه می گردد.
3- همراه داشتن لباس گرم به تمامی همسفران در این تور توصیه می گردد.
4- اقامت در خانه محلی با امکانات محدود و به صورت گروهی می باشد و سرویس بهداشتی و حمام به صورت گروهی استفاده می شود.
5- به تهیه لوازم مورد نیاز درج شده در بالا توجه لازم را داشته باشید
6-در تورهای چند روزه بسته به شرایط منطقه امکان جابه جایی زمان بندی گشت های روزانه وجود دارد. .

شب حرکت

حرکت حدود ساعت 14 بعداز ظهر به سمت خواف و استراحت شبانه در ماشین.

خدمات تور

در این روز

شام
گردشگر
-

ناهار
-
-

اقامت
-
-

روز اول

صرف صبحانه، بازدید از آسبادها و قبرستان تاریخی، صرف ناهار، بازدید از  از مسجد زیبا و عظیم زوزن ، حرکت به سمت خانه محلی و استراحت.

خدمات تور

در این روز

شام
البرزمن

-

ناهار
 
البرزمن
-

اقامت
-
-

روز دوم

صرف صبحانه، بازدید از سنگان، حرکت به سمت تایباد و تربت جام ، و در مسیر بازدید از میل کرات، مقبره ابوبکر تایبادی، صرف ناهار، سپس تماشای مجموعه تاریخی و بی نظیر شیخ احمد جام در تربت جام و بازگشت به اقامتگاه و استراحت.

خدمات تور

در این روز

شام
البرزمن
-

ناهار
 
البرزمن
-

اقامت
-
-

روز سوم

صرف صبحانه ، بازدید از قنات نشتیفان و بافت تاریخی شهر خواف ، دیدار با عثمان خوافی  (البته در صورت مساعد بودن شرایط)، بقعه حافظ ابرو ، صرف ناهار ، بازدید از مدرسه غیاثیه، گشت در تربت حیدریه و شهر سلامی و بازگشت به اقامتگاه  استراحت.

خدمات تور

در این روز

شام
البرزمن
-

ناهار
 
البرزمن
-

اقامت
-
-

روز چهارم

صرف صبحانه، حرکت به سمت نیشابور، بازدید از مسجد چوبی نیشابور و آرامگاه های عطار و خیام و بازگشت به کرج.

خدمات تور

در این روز

شام
-
-

ناهار
 
البرزمن
-

اقامت
-
-

• چنانچه سفر به حد نصاب مورد نظر متناسب با ظرفیت آن نرسد، البرزمن مجاز به ابطال آن و موظف به استرداد وجوه دریافتی به مسافر می‌باشد.
• در طول سفر به همراه داشتن کارت شناسایی در هنگام اجرای تور و بازدید ها الزامی می باشد.
• در صورتی که مقامات انتظامی یا جامعه به هر دلیلی از ورود گردشگر به مقصد ممانعت کنند، هیچ گونه مسئولیتی بر عهده البرزمن نخواهد بود. در چنین شرایطی راهنما می تواند در صورت داشتن زمان لازم و شرایط مناسب، مسیر سفر را تغییر دهد و گردشگر ملزم به تبعیت از راهنما خواهد بود.
• برخی از جاذبه های گردشگری ایران محدودیت زمانی جهت بازدید دارند به این صورت که در روزهای خاصی از هفته تعطیل هستند، بنابراین بسته به تاریخ و روز سفر ِگردشگر این امکان وجود دارد که در برخی از پکیج ها، سایتی حذف و گشتی دیگر جایگزین آن گردد.
• برخی از سایت ها و جاذبه های مورد بازدید بکر در ایران دارای مسیرهای دسترسی دشواری هستند، بنابراین هنگام خرید تور، به نوع و درجه سختی پکیج انتخابی خود و نکات مربوطه آن دقت فرمایید.
• حفظ اموال و مدارک شخصی در طول سفر و اقامت در شهر مقصد به عهده مسافر بوده و در صورت مفقود شدن و یا صدمه وارد شدن به اموال، البرزمن هیچ مسئولیتی ندارد.
• رعایت پوشش طبق عرف و قوانین جامعه ایران اسلامی الزامی است.
• احترام گذاشتن به فرهنگ و آداب و رسوم مقصد الزامی است.
• در صورت بروز هرگونه مزاحمت، اخلال، رفتار خلاف شئونات اسلامی و ارزش های فرهنگی و بومی در طول سفر توسط گردشگر، راهنما موظف است ضمن گزارش مراتب به البرزمن تصمیم لازم را در خصوص ادامه یا عدم ادامه حضور این مسافر در ادامه سفر اتخاذ نماید.
• رعایت اصول و موازین لازم در راستای رعایت پروتکل های بهداشتی الزامی است.
• همراه داشتن حیوانات خانگی ممنوع می باشد.
• ورود به حریم شخصی خانه های شهر مقصد ممنوع است.
• با خرید محصولات محلی به اقتصاد بومی مقصد خود کمک کنید.
• از ریختن زباله در معابر منطقه و سایت مورد بازدید خودداری فرمایید.
• جهت بازدید از سایت ها و مناطق مورد بازدید خود در مسیرهای مشخص شده قدم بگذارید.
• از آسیب زدن به طبیعت منطقه و اماکن مورد بازدید جدا خودداری فرمایید.
• مسافر می بایست در طول گشت کلیه ضوابط حاکم بر سفر را پذیرفته و در صورت وارد نمودن هرگونه خسارت به محل های اقامت، وسایل حمل و نقل و مکان های مورد بازدید، شخصاً مسئول پرداخت خسارت وارده خواهد بود.
• در طول سفر از شوخی های خطرناک اجتناب نمایید.
• هرگونه مشکلات و هزینه ناشی از عدم آمادگی جسمانی یا عدم آگاهی مسافر از وضعیت جسمانی خود و یا امراض احتمالی مسافر در طول سفر بعهده مسافر خواهد بود.

قیمت برای هر نفر/ از

رزرو
کل:
0تومــان
حرکت در
05:00:00
این تور درحال حاضر 30 نفر ظرفیت دارد

هنگام رزرو سوالی دارید؟ با ما در ارتباط باشید !

02634213531 info@alborzeman.ir
قوانین تور
 • از ثبت نام تا 30 روز قبل از سفر 5%
 • از 29 تا 15 روز قبل از سفر 10%
 • از 15 تا 7 روز قبل از سفر 20%
 • از7 تا 3روز کاری قبل از سفر 25%
 • از 3 تا 1 روز کاری قبل از سفر 40%
 • از 24 ساعت قبل و در صورت عدم حضور در سفر 60%

ارتباط با ما

  • تلفن : 34213531-026
  • موبایل : 09391725252
  • Email: info@alborzeman.ir
  • کرج، میدان سپاه ، به سمت سه راه گوهردشت ، بعد از خیابان بوستان ، ساختمان گلستان ، واحد یک